Početkom 2025. prorežimski mediji izvestili su da je „Univerzitetski klinički centar Kragujevac spreman za nove promeneˮ u ovoj godini. Naveli su da se radi sanacija krova nad glavnom zgradom – hirurškim blokom i Urgentnim centrom – tako da više neće biti prokišnjavanja, obnavlja se Centar za neonatologiju, kome gravitira trinaest regionalnih porodilišta, renovira se poliklinički deo Urgentnog centra, pa će sasvim novi izgled dobiti ambulante za dečju hirurgiju, ortopediju i urologiju.
Još kažu da je budžet Kliničkog centra 2024. značajno uvećan, pa je oko 300 miliona dinara iskorišćeno za pomenute radove i kupovinu opreme, a dobijena je i finansijska pomoć od Ministarstva zdravlja, ali se ne navodi koja je to količina para.
Kroz reviziju UKC otpisan
Nedovoljno upućenom građaninu ovakve vesti svakako deluju „bajno i sjajnoˮ, jer „Srbija ne sme da staneˮ, a ulaganje u zdravstvo izuzetno je važno. Naravno da treba pohvaliti svaku novu investiciju u ovu oblast, ali, ali, ali…
Šta je sa 335 novih postelja u kragujevačkom Kliničkom centru, sa šest novih operacionih sala, sa hibridnom salom za modernu dijagnostiku i nuklearnom medicinom, dogradnjom Urgentnog centra, završetkom tehničko-ekonomskog objekta sa odeljenjem onkologije, izgradnjom nove dečije klinike, nadzemnom garažom sa 300 parking mesta…? Šta je, zapravo, sa „dogradnjom i rekonstrukcijomˮ UKC Kragujevac koja je u zvanični državni projekat ušla još 2006. godine, zajedno sa centrima u Beogradu, Novom Sadu i Nišu?
Javni odgovor na ovo pitanje zvaničnici iz vlasti, i lokalne i republičke, kriju kao zmija noge, jer bi pred građane mogli da izađu jedino sa priznanjem da godinama idu iz obećanja u obećanje, tačnije – iz laži u laž. Ne postoje oblande u koje bi takvo priznanje moglo da se uvije. A da je modernizacija UKC Kragujevac do daljnjeg gurnuta u aut zvanično je objavljeno u dokumentu koji se zove „Revidirana fiskalna strategija za 2025. sa projekcijama za 2026. i 2027. godinuˮ i koga je Vlada Srbije usvojila još prošlog leta. Ko želi može da ga pročita na sajtu Ministarstva finansija. Ovaj akt je nešto prepravljen plan „Srbija 2027 – skok u budućnostˮ koji je bombasto najavljivao Aleksandar Vučić, a ceo je podređen održavanju izložbe „EXPO 27 BEOGRADˮ koja će po ličnom priznanje predsednika koštati 17,8 milijardi evra.
E, u tom „revidiranomˮ planu, u „prilogu 3ˮ, dat je „pregled investicionih projekata u republičkom budžetu – izdaci za nefinansijsku imovinu (iznad 20 miliona evra) po rednim brojevima od jedan do 56, ali među njima nema ni traga od Kliničkog centra Kragujevac. Dakle, do kraja 2027. godine u njegovu „rekonstrukciju i dogradnjuˮ neće biti uložen ni cent, ili dinar, svejedno je. Daće se nešto para iz budžeta za nastavak modernizacije Kliničkog centra Srbije u Beogradu i za nabavku opreme za Klinički centar Vojvodine u Novom Sadu. Kragujevac je dobio status „trinaestog prasetaˮ. Uzgred, UKC Niš kompletno je renoviran i dograđen još 2017. godine.
Zanimljivo je da na takvo bezočno otpisivanje zdravstvene ustanove koja klinički opslužuje više od dva miliona građana centralne i zapadne Srbije – iz Kragujevca niko nije ragovao, bar ne javno. Ni iz lokalne vlasti, ni iz opozicionih stranaka, ni iz nevladinog sektora. To svakako ništa ne bi promenilo u finansijskim projekcijama državne oligarhije, ali valjalo bi bar „pokazati zubeˮ pred nepravdom koja Kragujevac smešta u „magareću klupuˮ.
Po modelu „Čika Dačeˮ
Model ponašanja aktuelnih vladara Srbijom (možda je preciznije reći u jednini – aktuelnog vladara) veoma je providan i prepoznatljiv: zarad svoje promocije, koja neprestano traje, obećanja i slatkorečivost ništa ih ne koštaju, a kada od velikih projekata ne bude ništa – računaju na kratko pamćenje građana. Taj model imali smo na delu u slučaju stadiona „Čika Dačaˮ. Prvo je najavljeno, lično od predsednika, da „izgradnja nove sportske arene počinje za dva-tri mesecaˮ (tokom 2023. godine), onda je saopšteno da se radi novi projekat jer je za prvobitni cena previše izgurala, pa se na kraju odustalo od rušenja starog stadiona (i hvala Bogu da je to učinjeno), već će se novi graditi na drugoj lokaciji. Na kraju je stari „Čika Dačaˮ prošlog leta samo našminkan – zamenjene su neke stare stolice, uvedena rasveta, napravljeno nešto kao omalena VIP loža – tek da na njemu može da se igra prvoligaški fudbal. To se u narodu zove „zamazivanje očijuˮ, a novi stadion nije dobio mesto u pominjanoj „revidiranoj fiskalnoj strategijiˮ do kraja 2027. godine.
Zar se isto to ne radi u Kliničkom centru? Nešto se sanira i prepravlja, ali od temeljne „rekonstrukcije i dogradnjeˮ nema ništa. U naredne tri godine, a posle – to je već daleka budućnost.
Sve ode na „sport i muzikuˮ
Kada bi se pratila cela hronologija otkad je UKC Kragujevac „na listi čekanjaˮ kao jedan od četiri klinička centra u Srbiji viđenih za prepravke i izgradnju novih kapaciteta – priča bi se baš odužila. Već nekoliko meseci njega niko i ne pominje, a poslednje javno obraćanje zabeležno je u septembru prošle godine. Tada je državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek rekao „da se očekuje početak radova na rekonstrukciji i izgradnji Univerzitetskog kliničkog centra Kragujevac na proleće 2025. godineˮ. Taj rok još teče, ali će i proteći kao pusto obećanje.
Pet meseci ranije, 22. marta 2024. godine, tadašnja ministarka zdravlja Danica Grujičić saopštila je da je Gradska uprava Kragujevca baš tog dana izdala građevinsku dozvolu za izgradnju novog objekta UKC Kragujevac: „Idemo ka novom Kliničkom centru, kao što je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić obećao. Ovo je ogromna pobeda za srpsko zdravstvo”, rekla je ugledna profesorka Grujičić, naivno verujući da njeni nadređeni političari drže reč.
„Sledeći korak u realizaciji tog projekta je raspisivanje tendera za izvođenje radova, a nakon te procedure očekuju se početak radova u drugoj polovini 2024. godineˮ, najavila je tada ministarka.
Ona je u junu 2023, s vidljivim optimizmom i elanom, obznanila da je sa Arhitektonsko-građevinskim institutom iz Novog Sada potpisan ugovor „kojim započinju aktivnosti na izgradnji i rekonstrukciji UKC Kragujevacˮ. Projektanti su do kraja 2023. završili ugovoreni posao i Danica Grujičić je izjavila da radovi počinju u junu ili julu 2024. godine.
„Izgradiće se 22.000 kvadratnih metara novih objekata i 14.000 metara dogradnje i rekonstrukcije postojećih objekataˮ, pojasnila je ministarka. Međutim, i ova obećanja su se izjalovila, doktorka Grujičić je nakon prošlogodišnjih izbora „zbrisalaˮ iz Vlade Srbije, a pred rastanak je zabeležena izjava očigledno razočaranog stručnjaka „da ministar finansija Siniša Mali šest meseci neće da joj se javi na telefonˮ.
S druge strane, na vlasti i dalje opstaje Aleksandar Vučić, koji je kao premijer i onda kao predsednik države bar deset puta izjavio da modernizacija UKC Kragujevac počinje „za tri mesecaˮ, „do kraja godineˮ, „oko prvog Vidovdanaˮ… Uvek je, međutim, bilo nešto preče, a sada je najpreča specijalizovana izložba „EXPO 2027ˮ sa temom „Igra(j) za čovečanstvo: sport i muzika za sveˮ.
Od tog sporta i muzike cela Srbija će da „skoči u budućnostˮ, čvrsto uverava Aleksandar Vučić i, kako je govorio pre tačno godinu dana, i Kragujevac će se ovajditi kroz državne investicije vredne 1,2 milijardi evra.
On je obećavao, a gradonačelnik Nikola Dašić za njim je ponavljao ceo spisak projekata koji će se do 2027. finansirati iz budžeta Republike: Severna obilazica, dogradnja i rekonstrukcija Univerzitetskog kliničkog centra, nova industrijska zona Cvetojevac, železnička pruga Cvetojevac-Sobovica, brza saobraćajnica Kragujevac-Mrčajevci, stadion „Čika Dačaˮ, zgrada FILUM-a.
Ali, ̓oćeš vraga!
U „revidiranoj fiskalnoj strategijiˮ za period 2025-2027. godine Kragujevac među 56 figurira samo sa tri projekta. To su Severna obilaznica, nova faza Data centra i inovacioni distrikt. Sve drugo, malopre pobrojano, iz ovog državnog akta je – isparilo, a istopila se i 1,2 milijardi evra. Planirano je da se u tri projekta uloži oko 550 miliona evra, međutim pošto je za ove projekte do početka 2025. godine već potrošeno 185 miliona, račun kaže da će 2025, 2026. i 2027. ukupno biti investirano 365 miliona evra, a ne 1,2 milijarde. Tačnije, tako je projektovano (ili obećano), a šta će stvarno biti – živi bili, pa videli.
IZGRADNJA SEVERNE OBILAZNICE
Već „poskupelaˮ 77 miliona evra
Pred lokalne izbore u decembru 2023. godine svečano je obeležen početak izgradnje Severne obilaznice oko Kragujevca, naravno uz prisustvo Aleksandra Vučića. Tada je rečeno da će 22,5 kilometara ove saobraćajnice biti završeno do 2027. i da će ukupna vrednost svih radova iznositi 265 miliona evra.
Međutim, samo nekoliko meseci kasnije, iz Vladinog dokumenta „revidirana fiskalna strategija za 2025. sa projekcijama za 2026. i 2027. godinuˮ saznajemo da je cena već skočila na 342 miliona, odnosno 40 milijardi i 200 miliona dinara. Dakle, još se nije odmaklo od zemljanih radova na prvoj deonici puta, a procenjeni trošak već je skočio 77 miliona evra. Zašto i za šta u ovom aktu se ne objašnjava.
Tako je već u prvoj godini izgradnje Severne obilaznice cena jednog kilometra izašla na 15,5 miliona evra, ali moguće je da ni to nije konačna cena. Građevinari koji su svojevremeno pravili put prvog reda Kragujevac-Batočina tvrde da se cena kilometra kretala oko milion evra. Razlika je drastična.
Ali, u „revidiranoj fiskalnoj strategijiˮ lako je uočljiva jedna greška u računu. Svesna ili nenamerna – nije poznato. U procenjenoj ukupnoj vrednosti Severne obilaznice stoji cifra 40,2 milijardi dinara, odnosno 342 miliona evra. Međutim, kada se saberu finansijske projekcije po godinama, dolazi se do zbira od oko 36,3 milijarde dinara, odnosno 310 miliona evra, što će reći da do određene ukupne cene nedostaje više od 30 miliona evra.
Sasvim precizno, navodi se da je do kraja 2024. za Severnu obilaznicu potrošeno 6,288 milijardi dinara, da je za 2025. budžetirano deset milijardi, a da je još po toliko projektovano za 2026. i 2027. godinu. To je ukupno oko 36,3 milijarde ili 310 miliona evra.
Znajući kako investicioni troškovi rastu dok radovi traju, biće još novih cifara dok se obilaznica ne završi, a daj Bože da to bude do kraja 2027. godine.
Piše: Miroslav Jovanović