Kragujevački plesni klub „Dolls” osvojio je najviše medalja na državnom prvenstvu u modernim plesovima, u disko dens discilpini. Ovo takmičenje je održano u Beogradu, a organizator je Plesni savet Srbije i Ministarstvo sporta i omladine.
– Veoma sam zadovoljna plasmanima jer su učestvovali najbolji klubovi iz Plesnog saveza i konkurencija je bila velika. Mi smo ove godine najtrofejniji klub u „disko dens” disciplini. Plesače su ocenjivale sudije najvišeg ranga, kaže osnivačica plesnog kluba „Dolls” Jelena Bugarčić.
U konkurenciji od četiristo učesnika, kragujevačke plesačice postigle su fantastične uspehe – Milica Simović u seniorskoj kategoriji je državni prvak, Katarina Pavlović u juniorskoj kategoriji je takođe državni prvak, Jana Cvetković u juniorskoj kategoriji vice-šampion države, Katarina Obradović osvojila je bronzanu medalju.
Dva formacijska tima juniora su poneli titulu državnog prvaka i vice-šampiona. U kategoriji dece Nia Bugarčić je osvojila zlatnu medalju na kupu Republike Srbije, a Vanja Obradović bronzanu medalju.
Okićene zlatnom medaljom
Državna prvakinja među seniorima Milica Simović ima 19 godina, završila je srednju medicinsku školu, a planira da upiše visoku medicinsku za fizioterapeuta. Plesom se bavi 14 godina, a s obzirom da je svršeni maturant, pitali smo je kako uspeva da uskladi obaveze oko škole, prijemnog i plesa?
– Uz jaku volju i ljubav prema igri sve uspevam da postignem. Ples je uživanje, ali je veoma težak i zahtevan sport. Kroz muziku i pokrete svoja osećanja pokazujem drugima, kaže Milica.
Svaki umetnik ima svoj „pečat” po kojem je prepoznatljiv. Neko je brz i energičan, a Milica se razlikuje od drugih po elegantnosti, piruetama, okretima i tehnici. Svako od plesača ima svoju osmišljenu koreografiju, ali na turnirima imaju prostora za improvizaciju.
– Imamo slobodu da u nekim trenucima improvizujemo i promenimo dinamiku goreografije. Sudije primete kada promeniš tok i ubaciš drugačiji pokret i sve se to vidi i ocenjuje kao veliki plus. Nije sve u koreografiji, već i u posebnosti. Recimo, ja sam prepoznatljiva po piruetama i izvođenju najtežih pokreta, objašnjava ova devojka.
Miličin „fah” je disko dens, jer ne zahteva uvek brze pokrete i ima delove kada može da se uspori u igri. Smenjivanjem brzih i sporih koraka, plesom se izgrađuju mišići i svaki pokret je predviđen za posebnu grupu mišića. Plesne vežbe grade figuru tela, a naročito su dobre za decu, zbog pravilnog držanja i rasta.
– Znam sve plesove, uz svaku muziku mogu da uklopim svoje korake. Najviše volim disko dens, jer je najteži i najlepši. To nije „mlataranje” ruku, kako neki misle, već zahteva mnogo energije i fizičke spremnosti, tvrdi Milica.
Petnaestogodišnja Katarina Pavlović je državni prvak u juniorskoj kategoriji. Počela je da trenira ples sa šest godina, a ovaj sport za nju predstavlja ljubav. Završila je Osnovnu školu „21. oktobar” i upisala je Drugu kragujevačku gimnaziju. Učestovala je na brojnim turnirima, ali kao značajniji uspeh koji je postigla u ovoj sezoni izdvaja četvrto mesto na Kragujevačkom plesnom festivalu.
– Atmosfera je divna na svakom takmičenju. Zavolela sam ples od prvog treniga, a za sve što se voli nalazi se vremena, tako da mi nije teško da uskladim ples i školu, jer ne mogu da zamislim život bez igre, kaže Katarina.
Ova devojčica trenira solo plesanje, ali član je i „formacije”, odnosno igranja u grupi. Trenira četiri puta nedeljno po dva sata. Kod plesa najviše voli treninge i druženje, jer su, kako kaže, „svi jedna velika porodica”. Katarina je specifična po skokovima koje izvodi i preferira brže plesove.
– I solo i formacija su mi jako drage, ali imam manju tremu kada igram sama, jer kada pogrešim, mogu da smislim pokret u trenutku kojim nastavim koreografiju, objašnjava.
Onima koji žele da se oprobaju u disko densu poručuje da „gledaju napred”, i da treniraju i da se ne obeshrabre ako osvoje loš plasman na takmičenjima. Rad i trud su najbitniji.
Najmlađa Nia Bugarčić ima osam godina i osvojila je zlatnu medalju u kategoriji dece. Pohađa Osnovnu školu „Radoje Domanović” i završila je drugi razred.
– Najviše volim da igram disko dens. Na plesu volim da se družim i ovde sam upoznala najbolju drugaricu Lolu, kaže Nia.
Ona je najtrofejnija plesačica u kategoriji dece i veliki je potencijal. U ovoj sezoni je imala devet takmičenja, gde je osvojila sedam zlatnih, jednu srebrnu medalju i četvrto mesto na internacionalnom takmičenju u Sarejevu. Ono što je tipično za ovu talentovanu devojčicu je što zajedno za drugaricom Lolom same osmišljavaju koreografije, što je nesvakidašnje u tom uzrastu.
Skup sport
Na državnom prvenstvu igraju se preliminarni krugovi (četvrt finale, polufinale i finale), što je izuzetno naporno, naročito za najmađe, jer moraju da budu fizički spremni.
– Pored koreografija, kondicija je ključna za ovaj sport. Igraju tri kruga po tri minuta, objašnjava Jelena Bugarčić.
Takmičarske pripreme počinju sredinom avgusta, a jedina pauza je u julu. Svake sezone osmišljavaju se nove koreografije i kostimi i plesači izlaze na kvalifikacione turnire, kako bi ostvarili uslov za državno prvenstvo. Roditelji plaćaju kostime, koji su jako skupi. Svako dete ima svoj kostim koji je za njega osmišljen i šiven.
– Ovo je veoma skup sport i sve potrebe finansiraju roditelji plesača. Ovim putem im se zahvaljujem što smo uspeli da „izguramo” i ovu plesnu sezonu, kaže Jelena.
Od takmičenja na kojima su postigli uspehe izdvaja turnire u Slovačkoj, Sarajevu, Kragujevačkom plesnom festivalu (najkonkurentnije takmičenje u Srbiji), a planiraju da se u sledećoj sezoni takmiče u Belgiji i Budimpešti.
Uspeh koji su postigli nije došao „preko noći”, već plesači dolaze redovno na plesne i kondicione treninge. Takođe, u sklopu koreografija uvode elemente baleta, gimnastike i akrobatike. Treneri se edukuju i posećuju seminare. Ovaj sport je takmičarski – što više izlaze na turnire, plesači stiču veće iskustvo i to je najbolji trenig, pored ovih u klubu.
– Svakom solisti pristupam drugačije, jer smatram da je svako dete različito. Procenjujem koje pokrete taj igrač najbolje izvodi. Svaki plesač nosi inspiraciju i svaka koreografija je različita, a učestvujem i u osmišljavanju kostima. Mislim da pre nego što upišu ovaj sport, mlade prvo privuku kostimi. Plesačima dozvoljavam da sami osmisle neki pokret i učestvuju u kreiranju koreografije, objašnjava naša sagovornica.
Jelena se bavi plesom 32 godine i voli svoj posao. Igra za nju predstavlja izazov, slobodu, sreću i moć. Posvećena je ovom pozivu, a plesni klub „Dolls”, čija je osnivačica, postoji 18 godina. U klubu radi šest formacija (plesnih grupa), grupe „mini dolsica” (uzrast od tri do šest godina), četrdesetak juniora i četiri seniorke.
– Nimalo nije bilo lako da stignemo ovde dokle smo došli, jer se uspesi nisu desili odjednom. Uključujem i seniore da vode treninge i dajem im mogućnost da se oprobaju u tome, tvrdi Jelena Bugarčić.
Piše: Maja Đorđević