Kragujevačko Udruženje u saradnji sa firmom „QPO Softˮ i lekarskim timom Kliničkog centra Kragujevac, započelo je izradu mobilne aplikacije za onkološke pacijente, koja će na moderan način da obezbedi veliku bazu javno dostupnih i relevantnih informacija o procesu lečenja svih tipova karcinoma.
Kada se danas razbolimo, „lekarˮ postaje Gugl, koji uglavnom daje pogrešne informacije o simptomima i bolestima. Takođe, lekovi poznati u narodu, poput stavljanje kupusa na obolelo mesto, trebalo bi da postanu mit.
Početkom juna ove godine, Udruženje je od pomenute kompanije dobilo donaciju u vidu izrade mobilne aplikacije za one koji se bore sa karcinomom, želeći da na taj način unaprede i pruže obolelima tačne informacije o njihovom lečenju.
– Uočili smo veliki problem kada je u pitanju karcinom. To je da pacijent ima svega 15 minuta za pregled kod lekara, što obuhvata dijagnostiku, terapiju i uput. Pacijent nema vremena da pita nešto dodatno što ga zanima (o ishrani, aktivnostima, postoperativnom vremenu…). Često oboleli od šoka, kada saznaju za bolest, ne čuju savete lekara i kasnije ne znaju kako treba da postupe. Zato smo odlučili da na aplikaciji napravimo mapu borbe sa karcinomom, kaže predstavnica za komunikacije Udruženja „Za borbu protiv karcinomaˮ Tamara Obrenović, kćerka Ksenije Obrenović, koja se uspešno izlečila.
Lekari – mladi specijalisti
Lekarski tim koji radi na aplikaciji čine mladi specijalisti – hirurzi, radiolozi, onkolozi i patolozi Kliničkog centra Kragujevac, a tim predvodi hirurg profesor Marko Spasić.
– U timu su mladi lekari. Cilj je da se i oni profesionalno razvijaju kroz projekat, a i upućeniji su u nove tekovine interneta. Postojaće timovi koji će se baviti određenim karcinomom – jetre, pluća, dojke, debelog creva…
Lekari imaju zadatak na naprave veliku bazu informacija. Svaki karcinom i faze lečenja dobiće svoje mesto na aplikaciji (dijagnostika, terapija, operacija, postoperacija, lečenje u narednim godinama kada se karcinom otkloni).
– Oni će iz zvanične stručne literature da prikupljaju informacije i da ih unose u bazu iz koje će da se crpe sve informacije za aplikaciju. Ideja je da se napravi deo za pretragu, iz koga će pacijent da „izvučeˮ relevantan odgovor. Ovaj projekat će dosta promeniti i olakšati život onih koji se bore sa karcinomom i onih koje ova tema zanima, kaže Tamara.
Kada aplikacija „zaživiˮ i bude testirana, biće dostupna široj javnosti i besplatna za preuzimanje na telefonu. S obzirom na to da na aplikaciji rade lekari, ideja je da se QR-kod aplikacije nađe u ordinacijama i da se pomoću nje pacijenti informišu o stvarima koje nisu stigli da pitaju na lekarskom pregledu.
Aplikaciju nisu pravili po uzoru na već postojeće, već su pošli od toga šta žele da ona sadrži (koji su problemi obolelih, širenje tačnih informacija). Plan je da šest meseci bude prva verzija aplikacije koju će testirati članovi Udruženja i da u tom periodu uklone njene nedostatke.
– Aplikacija treba da se testira i nju će, najpre, koristiti članovi Udruženja, a kada budemo sigurni da sve opcije funckionišu, pustićemo je za javno korišćenje, navodi Tamara.
Potrebni donatori
Udruženje „Za život bez karcinomaˮ osnovale su Ksenija Obrenović, Bojana Petrović i Radmila Stevanović i ima za cilj da pruži podršku obolelima i porodicama obolelih i prevenciju i edukaciju zdravih ljudi.
– Udruženje sam osnovala posle borbe sa kancerom iz koje sam izašla kao pobednik. Najviše mi je značila podrška žena koje su prošle ili prolaze kroz isto, a koje su znale da saslušaju i daju savet. Tu smo da širimo svest o preventivi koja je najbitnija. Kancer je izlečiv, ako se otkrije na vreme, kaže osnivačica Udruženja „Za život bez karcinomaˮ Ksenija Obrenović.
Ova organizacija sarađuje sa Kliničkim centrom, Domom zdravlja i Zavodom za zaštitu radnika „Zastavaˮ. U okviru udruženja održavaju se besplatne edukacije, a predavači su lekari specijalisti. Takođe, dobili su podršku Doma zdravlja za psihoterapiju, u kojem doktorka Suzana Perović drži grupne psihoterapije, a po potrebi i individualne.
Godišnja članarina je simboličnih 500 dinara. Kako bi se ljudi družili i upoznali, udruženje organizuje izlete, šetnje i rekreativne aktivnosti. Takođe, članovi imaju popuste i benefite kod različitih ustanova (apoteke, akumpukturologa, biblioteka, salona lepote, zatvorenih bazena, teretane…).
Do skoro su bili smešteni u kancelariji RH-centra i okupljali su se jednom nedeljno, a nedavno im je grad Kragujevac dodelio prostorije u Ulici Neznanog junaka 12 u naselju Aerodrom.
– Prostor je funkcionalan, ali treba da osmislimo kako da ga uredimo, tvrdi Tamara.
Imaju donatore, pritekli su im u pomoć majstori, kompanije, individualci… Čeka ih veliki posao u smislu traženja dodatnih donatora, jer imaju četiri pripremljena projekta.
– Nismo imali mogućnost da konkurišemo ni na jednom državnom konkursu ove godine, jedina opcija su nam bili nevladini fondovi, fondacije i privatne kompanije. Cilj nam je da u narednih mesec dana pronađemo što veći broj donatora, kako bismo mogli da krenemo u rad, navodi Tamara Obrenović.
U planu je i podkast (emisija) na jutjub kanalu „Život bez karcinomaˮ, u kojem će gostovati stručnjaci i odgovarati na pitanja i ova emisija biće dostupna svima. Takođe, planiraju organizaciju podrške i edukacije za roditelje obolele dece, različite konferencije, preventivne preglede, edukacije lekara opšte prakse…
Piše: Maja Đorđević