Deveta Filmska radionica Kragujevac (FRKA) se održava od 1. avgusta, a prijave traju do kraja jula. Prisustvo je besplatno i predavanja koja će biti na Maloj sceni Knjaževsko-srpskog teatra trajaće dvedeset dana. Radionicom su obuhvaćena predavanja, pisanje i razrada scenarija, snimanje filma, montaža i svečana projekcija sastoji se iz dva dela – teorijskog (predavanja iz sedam filmskih oblasti) i praktičnog (snimanje kratkih filmova u formi pet-deset minuta), po idejama i scenarijima polaznika.
Na početku radionice, shodno interesovanju, polaznici će biti podeljeni u nekoliko grupa – mini filmskih ekipa. Tokom prolaska svake oblasti, sa predavačima razrađuju svoje scenarije, rešavaju probleme u svojim pričama – scenarijima, prave planove snimanja, obezbeđuju lokacije, rekvizite, glumce… Svaka grupa ima 12 sati za snimanje filma i isto toliko za montiranje snimljenog materijala.
Pretposlednjeg dana radionice filmovi će imati zatvorenu projekciju, na kojoj će kolege davati svoje sugestije i kritike za svaki film polaznika.
Radionica se završava svečanom projekcijom na Velikoj sceni Knjaževsko-srpskog teatra, gde će se svaka ekipa pokloniti publici i na kojoj će im biti uručeni sertifikati o završenom tečaju.
Najbrojniji srednjoškolci
FRKA je radionica koja pokriva sedam oblasti filma, uključujući njegovu istoriju i nastanak – od početka filmske industrije do danas. Obuhvata scenario, režiju, produkciju, kameru, zvuk, montažu i filmsku kritiku. Na dvadesetodnevnoj radionici predavanja će se održavati svakog dana po tri sata ujutru i poslepodne – prepodne je teoretski, a popodne praktični rad.
Predavači su zvučna imena iz filmskog života, pa će Gordan Matić predavati vizuelnu naraciju kroz istoriju i teoriju filma, Nataša Pantić montažu, Kosta Đorđević režiju, Bojana Andrić kameru, Đorđe Milosavljević će govoriti o scenariju, Miroljub Stojanović o filmskoj kritici, Slobodan Mihajlović o dizajnu zvuka i Marija Mijin o produkciji.
Nakon svih odslušanih predavanja, polaznici se dele u grupe, zauzimaju uloge u timu koje su naučili tokom radionica i imaju 12 sati za snimanje profesionalnom opremom i 12 sati za montažu filma.
Tradicija je da se prikazuju premijere kratkometražnih filmova na Velikoj sceni Knjaževsko-srpskog teatra na filmskom platnu. Takođe, tada se predstavljaju svi polaznici radionice.
– Cilj je da polaznici nauče nešto novo o filmu, promene perspektivu i dobiju veštine, da primene svoje znanje, kao i da stiču svest da film treba da živi i da se u tom smislu mladi edukuju, kaže bivša polaznica radionice Tamara Obrenović.
Ona je pohađala FRKU pre sedam godina i nakon ove radionice počela je da radi poslove koje zahtevaju produkcijske veštine. Za sada ima dosta prijaljenih kandidata i njihov broj raste i dana u dan. Mnogo njih se vrati da opet učestvuje, jer se vežu za svoj tim i ceo koncept rada. Ne postoji ograničen broj mesta, samo od broja prijavljenih zavisi koliko će biti ekipa, samim tim i filmova.
– Ovo je mesto koje pomaže mladima da se upoznaju sa filmskom industrijom, da iz druge perspektive dožive film i sve ono što se njime predstavlja, a sa druge strane da nauče nešto što će im koristiti u daljem radu. Značilo mi je da naučim nešto o snimanju, kameri, scenariju i montaži, jer se prožimaju u različitim oblastima poslovanja, objašnjava Tamara.
Uzrast za učestvovanje u ovoj radionici nije bitan, ali polaznici su uglavnom srednjoškolci i studenti, mada se dešavalo da učestvuju i osnovnoškolci i penzioneri. Najbrojniji su srednjoškolci, jer razmišljaju o upisu na fakultete, pa ako imaju sklonosti ka dramskim umetnostima, dođu da vide kako to izgleda.
Upoznavanje sa filmom
Kroz svaku oblast interesovanja dobija se neko novo znanje. Recimo, kroz zvuk će se zaći u muziku, zvukove, tehniku, u snimanje i montiranje zvuka, korišćenje slušalica… Na scenariju se uči kako se pravi priča i razrađuje lik, na produkciji kako se prikupljaju sredstva za film, kako se novac raspoređuje i šta su dužnosti producenta. Na časovima režije govori se o bitnim kadrovima, gde se i iz koje perspektive nešto posmatra i kako se razrađuje scenario, a na kursu kamere uči se koji uglovi kamere postoje, o kadriranju, snimanju, kako se postavlja kamera i koja je uloga kamermana.
– Ovo je mini akademija koja na brz način pruža znanje o tome kako da budeš filmski stvaralac, makar i kod kuće snimajući, u krajnjem slučaju, telefonom. Svaka oblast otvara put ka nečemu što može da se primeni u svakodnevnom poslovanju čime god da se neko bavi, pa čak u banalnom slučaju kako napraviti dobar instagram video, objašnjava Tamara.
Kakav će se film snimiti zavisi od ekipe. Na scenariju se radi timski, jer ima dosta „caka” oko pisanja teksta. Učesnici na različite načine pronalaze inspiraciju u zavisnosti od interesovanja. Kreativni proces stvaranja filmske ideje ne može da se definiše i zavisi od same osobe. Neko voli Hari Potera, pa je njime inspirisan, neko motiv „izvuče” iz omiljene pesme i iz različitih ideja se sklopi celina.
– Zaista je teško ući u filmski „mozak” i od toga zavisi za šta će se ko opredeliti. Pušta se „mašti na volju”, jer ona igra veliku ulogu u stvaranju filma, kaže naša sagovornica.
Nakon radionice film se ne gleda istim očima, već se posmatra iz „cipela” reditelja, kamermana, scenariste… Razume se njihov posao i čak mogu da se predvide situacije koje će da se dese u filmu.
Sama reč FRKA je dobar opis za radinocu, jer se dvadeset dana juri, da se ništa se propusti, da se što više stekne znanja i isustva. Kada dođe snimajući dan, za nekog ko nema iskustva u tom poslu izuzetno je uzbudljiv.
Na FRCI se upoznaju oni koji su sličnih interesovanja i koji gaje pozitivne vrednosti prema umetnosti i filmu. Ovakve radionice su skupe i ovaj projekat je značajan jer zadržava mlade u gradu, predstavlja novi vid ekudacije i iznedruje generaciju onih koji rade na podizanju kulture u gradu.
– Radionica me zadržala da ostanem u Kragujevcu. Upoznala sam kolege koje su sličnih interesovanja i shvatila sam da ima nade i da treba da ostanem u gradu. Nakon FRKE dobila sam posao u organizaciji i marketingu. Nadam se da će ova radionica biti uvod u pravljenje fakulteta koji se bavi filmskom i pozorišnom umetnošću, navodi Tamara Obrenović.
Prijave za Filmsku radionicu traju do 1. avgusta i šalju se na profil njihove zvanične Instragram stranice @frka_kragujevac. Za prijavu učešća neophodno je poslati: ime i prezime, godinu rođenja, broj telefona, oblast interesovanja (scenario, režija, produkcija, kamera, montaža, zvuk, filmska kritika).
Piše: Maja Đorđević