Na stečajnoj prodaji u Beogradu Grupa u utorak „Zastava vozila” prodata je po početnoj ceni od 68,9 miliona dinara, ili oko 580.000 evra. Novi vlasnik je konzorcijum koji čine „Termogama” DOO, Društvo za projektovanje, inženjering i poslovne usluge iz Kragujevca, i „Roling ko”, Društvo za proizvodnju, promet i usluge iz Kragujevca.
Vlasnik firme „Termogama” je bivši direktor „Energetike” Milan Ćirović, o kojem smo ranije pisali da je, prema podacima iz katastra, suvlasnik placa od 10 hektara u krugu bivše „Zastave”. Ovaj konzorcijum bio je ujedno i jedini učesnik javnog nadmetanja.
Tako je posle sedam godina stečaja počelo i formalno gašenje najveće fabrike u nekadašnjoj Jugoslaviji, Grupe „Zastava vozila”, krovne firme u čijem su sastavu bile najveće fabrike – „Zastava vozila”, Fabrika kamiona „Zastava” „Zastava rezervni delovi” i druge. Ova firma se bavila holding poslovima, odnosno upravljanjem preduzećima članicama grupe, ali su članice, poput „Automobila” i „Kamiona” imale svoju samostalnost u smislu imovine i poslovanja.
Zato pitanje kada će se ugasiti i poslednji preostali delovi nekadašnje velike „Zastave” i ko će „poslednji ugasiti svetlo” nije ovim dobilo epilog, odnosno, na gašenje svetla će se još sačekati kada se dovrše stečajevi i proda imovine Fabrike automobila „Zastava” i Fabrike kamiona „Zastava”. Prva prodaja predviđa se uskoro, dok sa „Kamionima” stečaj može da se otegne, kako saznajemo u Privrednom sudu.
Uvećana cena
Stečajna prodaja Grupe održana je 5. marta u Beogradu. To je bila prva prodaja jednog preduzeća koju je oglasio Privredni sud u Kragujevcu po uvećanoj ceni do koje je došlo jer kupac ima pravo besplatne konverzije korišćenja zemljišta u pravo vlasništva.
Do ovog prava je doveo novi Zakon o planiranju i izgradnji koji je u javnosti kritikovan zbog toga što bogatašima koji kupuju firme u stečaju daje još i besplatno zemljište. Zato je došlo do korekcije cene, odnosno do zahteva da se u proceni vrednosti firme vrednuje i zemljište.
Po rečima pr-a Privrednog suda sudije Saše Milosavljevića, porcena vrednosti preduzeća je znatno uvećana nakon računanja vrednosti zemljišta. Tako je prva procena vrednosti od 14. jula prošle godine bila 72,8 miliona dinara, a nova procena od 29. decembra prošle godine je 137,8 miliona dinara, ili skoro duplo veća.
Tako se došlo do početne cene za ovu licitaciju od 68,9 miliona dinara, ili 50 posto od procenjene vrednosti. Sudija Milosavljević navodi da je procenitelj upotrebio termin da je do uvećanja vrednosti dovela „potencijalna vrednost imovine”, kako oni nazivaju mogućnost konverzije zemljišta iz prava korišćenja u vlasništvo.
On kaže da je sud obavešten kako će biti osnovana nova agencija koja će se baviti mogućnostima za konverziju i svuda na seminarima koji su organizovani kaže se da će „verovatno” kupac moći da obavi konverziju, ali to niko ne može da garantuje sto posto.
Na pitanje zašto je tako Milosavljević odgovara da postoje neka ograničenja u pogledu korišćenja imovine za javne namene. Postoji, naime, opcija da ako zemljište služi za neke javne namene, onda može da se odbije konverzija.
– Ovde trenutno, gledajući primer Grupe „Zastava vozila”, to nije slučaj, ali mi ne možemo da znamo sve detalje svih urbanističkih planova u celoj Srbiji, da znamo da li će neko zemljište potencijalno da bude tretirano kao imovina potrebna za neke javne svrhe, kaže Milosavljević.
On dodaje da je u ovom slučaju Grupe „Zastava vozila” procenitelj postupio ovako, ali je na seminarima za stručnjake koji se bave ovom materijom predočeno da može biti i drugačijih rešenja, zavisno od situacije.
Zemljište 79 miliona
Procenitelj je u slučaju Grupe „Zastava vozila” procenio da postoji potencijalna vrednost koja se sastoji u zemljištu koje sutra novi vlsnik može da konvertuje u vlasništvo bez plaćanja. Zato je skoro 100 posto uvećao procenu vrednosti. Gde se konkretno to zemljište nalazi i kolika je površina nema podataka u proceni vrednosti, osim broja parcela i ukupne vrednosti tri parcele koja je procenjena na oko 79 miliona dinara. To zemljište verovatno se nalazi oko dve fabričke hale koje poseduje firma od 185 i 450 kvadrata u krugu nekadašnje „Zastave”.
U posedu preduzeća su poslovne prostorije od 84, 176, 187 i 212 kvadrata, a za kancelarijski prostor od 290 kvadrata na sedmom spratu zgrade poznate kao „Gradski dom” Grupa „Zastava vozila” je pokrenula parnicu pred Privrednim sudom. Naime, ovaj prostor je u državini ovog preduzeća, a grad Kragujevac ga je upisao u katastru kao svoj prostor. Ovaj podatak dat je i u oglasu za prodaju firme, tako da je kupac upoznat da može potencijalno da bude vlasnik i tog prostora ako se tako presudi.
Takođe, u samoj dokumentaciji, odnosno prospektu za prodaju preduzeća, koje se nudi kao pravno lice, dakle, u celini, a ne u delovima, stoji da su određeni objekti firme pod zaštitom kao kulturna dobra i da u tom slučaju država ima pravo preče kupovine.
Sudija Milosavljević napominje da grupa „Zastava vozila” ima dva objekta u prvom stepenu zaštite kao kulturna dobra i dva objekta koja su u četvrtom stepenu zaštite. Po Zakonu o kulturnim dobrima, kada se izlicitira cena na zvaničnom nadmetanju, koje se odigralo 5. marta, tada se obaveštava Republički Zavod za zaštitu spomenika kulture i nudi mu se da po istoj toj ceni otkupi preduzeće. Ostavlja se rok od 30 dana i ako se Zavod ne izjasni, prepušta se kupcu koji je ponudio najveću cenu da kupi firmu.
Ovo je odredba koja stoji u zakonu, ali se u praksi praktično ne primenjuje i sudija Milosavljević ne zna za slučaj da je Republički Zavod bilo kada kupio firmu sa kulturnim dobrima, jer on nema sredstava za te namene, a radi se o ogromnim sredstvima.
Posle Grupe „Zastava vozila” kao prve, uskoro će doći nove uvećane procene preduzeća koje idu na stečajnu prodaju, a to su „Erozija”, AD „Palas” Jagodina, Fabrika automobila „Zastava”…