Opozicija u Kragujevcu sa 36 odbornika odavno nije bila jača i tvrdi da ima dogovor da tesno sarađuje, dogovara se i nastupa jedinstveno. No, na prvom koraku, kod odluke ko će učestvovati u radu Skupštine grada na konstitutivnoj sednici zakazanoj za 13. februar, odluka se odlaže do samog kraja i može se desiti da se bar jedan akter, a to su odbornici sa liste „Nova snaga Kragujevca – Nikola Nešić”, ne pojave na zasedanju, za razliku od ostale tri grupacije koje su bliže odluci da u radu učestvuju.
To nije čudno jer se i na republičkom nivou pojavljuju razlike u opoziciji kod ovog pitanja, uz napomenu da to neće pokvariti saradnju kod drugih važnih političkih pitanja. Kako izgleda stanje u Kragujevcu opisuje Veroljub Stevanović, član Koalicije „Ujedinjeni protiv nasilja – nada za Kragujevac”. On kaže da će sve četiri grupacije opozicije odluku o učešću u radu Skupštine i na konstitutivnoj sednici doneti ranije, ali je neće obelodaniti do same sednice, 13. februara, već će je sačuvati kao neku vrstu iznenađenja.
Kandidat za predsednika
Stevanović pretpostavlja da će na sastanku opozicije da prevlada odluka da imaju svog kandidata za predsednika Skupštine grada, što podrazumeva prisustvo na sednici. Opozicija ima 36 odbornika (četiri grupacije, plus Boris Kovačević), a SNS 38, pa će se na glasanju videti ko će dobiti većinu, objašnjenje je Stevanovića.
– Bez obzira što je bilo krađe, očigledno, mi ćemo biti u Skupštini. Treba da učestvujemo u radu jer to je nešto najatraktivnije što smo ikad imali u Kragujevcu, opoziciju koja je vrlo kompetentna i više od toga, i jednu nemuštu vlast koja je kradljiva, koja je ukrala grad, ukrala vazduh. E, tu vlast ćemo da dovedemo u poziciju da građani čuju šta su oni to sve uradili da se grad koji je bio drugi u Srbiji pretvori u palanku, kaže Stevanović, uz napomenu da se ova vlast ljulja, a kola se drže na ivici, te da će u Kragujevcu opozicija odlučivati bez obzira na to što se centrale dogovore u Beogradu.
Dalibor Jekić iz iste izborne koalicije „Ujedinjeni protiv nasilja – nada za Kragujevac” potvrđuje da će se odluka gradske opozicije doneti narednih dana. Razmena mišljenja na ovu temu već traje, jer se prdstavnici grupacija sastaju bar jednom nedeljno, kaže on, a sastanci su jako živi, pričaju o svim temama, dogovaraju delovanje i o učešću u radu Skupštine, pričaju ozbiljno i u jednoj i u drugoj varijanti.
– Jedinstveni smo u tome, što je dobro, i zadovoljan sam imajući u vidu da je SNS pokušala i pokušava i dalje da kupi nekog odbornika iz našeg opozicionog korpusa. Zadovoljan sam jer do sada nisu uspeli da kupe nikoga i nadam se da će tako ostati do same sednice. Ja se nadam da će ostati minimum 36 odbornika opozicije. Kada kažem minimum, očekujem da će se još neko priključiti ovoj grupaciji i da će opozicija biti možda još brojnija od ovog trenutnog stanja, kaže Jekić.
Za učešće u radu gradskog parlamenta je i najveće iznenađenje gradskih izbora Slađan Rakić, sa 11 dobijenih mandata, nosilac Koalicije „Slađan Rakić – Kragujevačka inicijativa – Pokret volim selo svoje – Eko park”, koji na pitanje o ulasku u Skupštinu odgovara – naravno da hoćemo, zašto smo izlazili na izbore. On napominje da, što se tiče drugih iz opozicije svako za sebe donosi odluku i da ne može on da se meša u rad budućih odborničkih grupa.
– Ko hoće neka učestvuje, ko neće ne mora, to je njihova stvar, a građani će posle na izborima da daju svoju ocenu, rezimira Rakić kratko i jasno.
Tumačenje jedinstva
Nikola Nešić, predvodnik treće grupacije „Nova snaga Kragujevca – Nikola Nešić, koja je dobila šest odbornika, odgovara da će oni odluku doneti 9. februara zato što pre toga imaju dva događaja. Prvi je konstituisanje Skupštine Srbije, a ova gradska koalicija je deo „Srbije protiv nasilja” pa će da vide kakav je dogovor na nivou Republike, jer se čuju različiti tonovi.
– Drugi događaj je sastanak Evropskog parlamenta. Da vidimo da li su i oni ozbiljno shvatili ovo što se dogodilo i nakon toga da donesemo odluku. Da budemo mudri kad smo već u prilici da imamo vremena da sačekamo neke druge odluke, kaže Nešić.
On objašnjava da je bitno kako će reagovati Evropski parlament, da li će rezolucija biti savetodavna ili obavezujuća. Ako je savetodavna, onda ova grupacija nema razloga da ne učestvuje u gradskom parlamentu, a ako je obavezujuća, ako se formira neka komisija koja će, na primer, dati dva mseseca da se ispitaju izbori, naravno da neće učestvovati u radu takvog parlamenta dok se radi na ispitivanju legalnosti, tumačenje je Nešića.
Koliko ove potencijalne razlike u odnosu na rad Skupštine grada mogu da poremete tek skovani savez gradske opozicije? Dalibor Jekić, na primer, ističe da je od presudnog značaja da je opozicija jedinstvena, da je spremna da se bori za neke normalne uslove u narednom periodu, da je spremna da vrati normalnost u grad i zaustavi sve one nenormalne radnje koje utiču na život građana, kako onih koji su zaposleni u javnim preduzećima, tako i ostalih. On smatra da je opozicija jedinstvena i da želi da pokaže građanima Kragujevca da će se boriti za sve što treba u gradskom parlamentu.
I Veroljub Stevanović veruje u jedinstvo gradske opozicije i ističe važnost tog momenta. On kaže da su odnosi među članicama opozicije toliko dobri da misli da neće biti različitih stavova.
– Mislim da centrale iz Beograda neće da utiču na naše odluke, vidim jedinstvo unutar nas, jednu želju, napor i mislim da ćemo sve učiniti protiv ove vlasti. Mi znamo kako Demokratska stranka gleda prvu sednicu Republičkog parlamenta, ući ili ne ući. Ali, u suštini, mandati su dobijeni, vi možete da uđete ili ne uđete da pokušate nešto. Ja mislim da se sada treba boriti maksimalno, javnosti reći sve, zahtevati anketne odbore, ukazati na milion stvari, to je moj vid borbe, zaključuje Stevanović.
Nikola Nešić vidi jedinstvo u gradskoj opoziciji nešto drugačije i smatra da ono ne znači da je to sada jedna stranka. Zapravo on kaže da je važno da što više opozicije ima u gradskom parlamentu i važno je da ta opozicija deluje sinhrono. Ali, njegova grupacija nije za to da se proglasi jedinstvo opozicije u smislu da su oni sada jedna partija.
– Mi imamo različite ideje, imamo različitu argumentaciju. Važno je da postoji saradnja kada ko napada, šta je čija tema, da imamo tih 36 odbornika i da oni imaju neke osnovne jedinstvene stavove, kaže Nešić.
On još jednom na kraju podvlači da je izuzetno važno za nas i za ovu temu šta će reći Evropski parlament.
– Ako kaže bila je krađa, ne bi trebalo da uđete, a mi poslali dokaze da je bila krađa, znači nema ulaska. Ali, ako kažu – bilo bi lepo da se ovo ne ponovi, naravno da ćemo da uđemo, rezimira Nešić.
VEROLJUB STEVANOVIĆ
Ne odustaju od SPS-a i „300 Kragujevčana”
Jedan od lidera grupacije „Srbija protiv nasilja – nada za Kragujevac” Veroljub Stevanović ne odustaje od ideje da na prvoj sednici Skupštine grada, 13. Februara, pozove odbornike SPS-a i organizacije „300 Kragujevčana” da se pridruže opoziciji i zbace sa vlasti SNS u gradu.
– Ići će naš predlog ka socijalistima i „300 Kragujevčana”, pa ćemo videti kakav će odgovor da bude. Da promenimo vlast koja je nakaradna, kakvu Kragujevac nikad nije imao. Mislim da će stav biti jedinstven što se tiče nastupa u parlamentu. Nemamo nikakav sukob, pogotovu ne oko toga, kaže Stevanović.
Uz napomenu da će na prvoj sednici novog saziva Skupštine grada biti strašno nategnuto, Stevanović pretpostavlja da će se na njoj ići na to da se izaberu samo predsednik i sekretar. Ali, dodaje da i opozicija ima svog kandidata za predsednika Skupštine, pa će se videti. Sve ovo pod uslovom da se donese odluka o učešću u radu gradskog parlamenta.