Navikli na rezervu i oprez kada su informacije o izgradnji novog stadiona u pitanju Kragujevčani su i ovu vest uzeli sa zadrškom, a ona glasi da se stari dobri stadion „Čika Dača” neće rušiti već modernizovati, dok će za novi koji finansira država naći neku drugu lokaciju.
Skeptični da će taj novi preskupi stadion po evropskim standardima ikada ugledati svetlost dana, građani su se okrenuli ovoj vesti o renoviranju „Čika Dače” koja je delovala realnije, ali se pokazalo da i nju treba primiti trezveno, bez mnogo blanko poverenja.
Naime, gradski većnik za sport Predrag Stevović, najavio je polovinom juna na sednici Skupštine grada da će modernizacija stadiona koja je „dogovorena” biti završena do početka nove sezone u domaćem fudbalskom prvenstvu. Prvenstvo je počelo prošle nedelje tako što je Radnički 1923 odigrao utakmicu kao domaćin u Leskovcu, što govori da na stadionu u Kragujevcu renoviranje nije završeno. I ne samo to, nije ni počelo.
Ko je dogovorio
Stevović je novost o opstanku „Čika Dače” objavio odbornicima na sednici Skupštine krajem juna, a potom je novinaru portala „Info KG” izjavio da je to odlična stvar za grad. Renoviranje stadiona biće u potpunosti u skladu sa FSS regulativom da bi se prvenstvene utakmice FK Radnički 1923 igrale na njemu, rekao je, pojasnivši šta to podrazumeva. Između ostalog, da će stadion dobiti reflektore, te sređivanje upravne zgrade i VIP dela.
Kao posebno važno je pomenuo da atletska staza ostaje, što je ušteda od 100 do 120 miliona dinara, kao i da pomoćni tereni ostaju za one klubove koji ih već koriste zajedno sa Radničkim. Potom sledi rečenica koja je u startu izazvala sumnju, a tiče se roka radova, jer se kaže da će renoviranje stadiona biti završeno do početka prvenstva.
Javnost je, konstatuje portal „KG Info”, ostala uskraćena za informaciju gde će biti lokacija za novi stadion, ali je obećano da će se uskoro izaći zvanično sa tom informacijom.
Da se sa planovima o „Čika Dači” misli ozbiljno i da neće biti rušen potvrdila je i izjava generalnog sekretara kluba Marka Dimitrijevića, koji je izjavio isto što i gradski većnik Stevović, uz napomenu da će, što se tiče evropskih utakmica, Radnički igrati na stadionu u Leskovcu, a kad je reč o domaćem prvenstvu klub će svim silama da se trudi da osposobi naš stadion za utakmice superlige.
– Napravljen je dogovor, biće velikih investicija na stadionu „Čika Dača”. Ono što je direktor uspeo da dogovori to je da smo ušli u proceduru, a prva stavka je da se postave reflektori, izjavio je Dimitrijević.
Obećana brzina na koju nismo navikli kad je gradnja javnih objekata u Kragujevcu u pitanju, kao i neodređene tvrdnje tipa – dogovoreno je, bez navoda ko i sa kim, bile su povod da se zvanično obratimo gradskom većniku predragu Stevoviću za konkretnija pojašnjenja.
Lakonski odgovor
Odgovor koji je stigao posle nekoliko dana do te mere je kratak i sažet da se iz njega ne može skoro ništa saznati. Navodi da će se na stadionu „Čika Dača” izvoditi radovi na zameni oko 7.000 dotrajalih stolica na istočnoj i zapadnoj tribini, na rekonstrukciji svečane lože, TV lože, izgradnji sanitarnih čvorova na svim tribinama, postavljanju novog semafora, rekonstrukciji biletarnica i izradi trećeg pomoćnog terena.
– Izrada projekata za sve ove radove je u toku i biće finansirani sredstvima Fudbalskog kluba Radnički uz podršku sponzora, navodi Stevović.
Na kraju dodaje da se za postavljanje reflektora podrška očekuje od Fudbalskog saveza Srbije, a završetak radova biće u poslednjem kvartalu ove godine. Zaključna rečenica se odnosi na novu lokaciju za novi stadion, za koji se navodi da je u skladu sa dogovorom sa Ministarstvom za javna ulaganja ona predložena, ali još nije opredeljena.
U pismu – odgovoru nema tumačenja da li će stari stadion posle svih nabrojanih radova, sem reflektora, ispunjavati norme Fudbalskog saveza Srbije za odigravanje utakmica domaćeg prvenstva, ili će morati da se čekaju i reflektori koji su na „najdužem štapu” jer se očekuje podrška FSS, a završetak radova predviđa se u poslednjem kvartalu godine. Ako radovi budu podržani.
Nema, kako se vidi, ni procene kada bi mogli da se okončaju radovi, bez reflektora. Samo izjava da će se radovi finansirati sredstvima samog fudbalskog kluba i uz podršku sponzora.
Javnosti je poznato da je fudbalski klub Radnički 1923 registrovan kao privredno društvo čiji je osnivač grad. To znači da grad direktno finansira rad kluba iz budžeta, što je preko 100 miliona dinara na godišnjem nivou.
Ovih dana na gradskom stadionu ne vide se bilo kakvi radovi, osim što se na istočnoj tribini dotrajale stolice pakuju u kamion i odvoze. Za sve ostalo što je najavljeno da će da se radi u toku je izrada projekata, kako u odgovoru navodi gradski većnik. Onda dolaze na red pitanja odobrenja projekata, dozvola i samih finansija, odnosno da li klub od sopstvenih sredstava, odnosno od marketinga i eventualne prodaje igrača, ima sredstava da izvede sve ove radove. I kada će biti završeni?
Slađan Rakić, šef odborničke grupe Kragujevačke inicijative, kaže da odbornike o ovoj temi niko ne obaveštava, niti ih ko bilo šta pita. A što se njega tiče, misli da gradu nije potreban novi stadion nego bolnica, jer u kragujevačkom Kliničkom centru se leči dva miliona stanovnika. Na preglede se, kako kaže, čeka po pet, šest meseci, a neke operacije zakazuju za nekoliko godina.
– Samo treba postojeći stadion da se sredi i sredstva namenjena novom iskoriste za nešto drugo. Nemamo zgradu FILUM-a, ulice su pune rupa, a neko hoće novi stadion. To je besmislica, kaže Rakić.
Za Dalibora Jekića je dobro da se stari „Čika Dača” ne ruši, jer kako stvari stoje novi stadion se u gradu neće izgraditi nikad, jer se obećava godinama, još od postavljanja bilborda po gradu 2020. godine. Jekić kaže da FK Radnički 1923 igra utakmice van Kragujevca što povećava troškove kluba koji se finansira iz budžeta, odnosno sredstvima građana.
– Dobro je što se ne ruši jer na njemu je atletska staza koja bi se izgubila. Za izgradnju nove staze treba sredstava, a i pitanje je lokacije. Zato bi bilo dobro videti da ta rekonstrukcija počne, ali da sve bude transparentno i javno, kaže Jekić.
Ali, od državnih zvaninika obećanja o gradnji novog stadiona u Kragujevcu ne prestaju, pa se pojavljuju i posle izbora od prošlog decembra, iako su iskrsli ozbiljni problemi i prepreke. Naime, krajem prošle godine Ministarstvo za javna ulaganja je poništilo tender raspisan za projektovanje i izgradnju novog stadiona u Kragujevcu jer su ponude dva prijavljena konzorcijuma daleko nadmašile cenu koju je ponudila država i sredstva koja su obezbeđena.
Tako su došle ponude od 13,8 i 13,2 milijarde dinara, a predviđena vrednost radova je bila 9,1 milijardu dinata, ili 77,6 miliona evra. Odmah nakon toga javio se saopštenjem gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić, tada još predsednik privremenog organa, jer su lokalni izbori tek bili završeni, i saopštio da se od gradnje novog stadiona u Kragujevcu ne odustaje, a radove je najavio za ovu godinu.
U jednoj kasnijoj izjavi gradonačelnik Dašić je ovo konkretizovao tako što je saopštio da će se u okviru projekta Skok u budućnost Srbije „Ekspo 2027.” u Kragujevcu biti ulagano u izgradnju stadiona, Univerzitetskog kliničkog centra i zgrade FILUM-a.
Sada je u FK Radnički 1923 izgleda prevladalo mišljenje da je bolje vrabac u ruci nego golub na grani. Ali, pitanje je otkud onda tolika tajnovitost i nerealni rokovi, jer ovaj klub je javno preduzeće o kome odlučuje Skupština grada.
Piše: Miloš Pantić