Posle održavanja lokalnih izbora u Kragujevcu, predstavnici dve opozicione liste koje su prešle cenzus tražili su od Gradske izborne komisije da poništi rezultate glasanja, jer je bilo očiglednih krađa i manipulacija. Očekivano, taj zahtev je odbijen, a opozicionari su utihnuli da bi valjda na miru proslavili novogodišnje i božićne praznike.
Prema vestima koje su pustili u javnost, izgleda da je najaktivniji bio Slađan Rakić, koji je sa svojom listom „Kragujevačka incijativa – pokret Volim svoje selo – EKO park” osvojio jedanaest odborničkih mandata. On je gradskim socijalistima i pokretu „300 Kragujevčana”, koji su već obznanili postizborno partnerstvo sa šest plus četiri odbornika, ponudio da zajedno sa ostalim opozicionim listama formiraju skupštinsku većinu i tako naprednjake ostave bez vlasti.
Rakić je imao i predlog za ovu „trgovinu” – da se on odrekne gradonačelničke funkcije za koju se „kandidovao” prilikom predaje izborne liste i da je ustupi Ivici Momčiloviću, predsedniku SPS-a Kragujevca i prvom na listi ove partije, inače zameniku gradonačelnika u prethodnom skupštinskom sazivu.
Da li je ovom kombinatorikom Slađan Rakić hteo da ispipa puls političke konkurencije ili je stvarno verovao u mogućnost da se dosadašnji koalicioni partneri Srpske napredne stranke prebace na drugi politički kolosek – može samo da se spekuliše.
Zatim je Rakić video da je mnogo izvesnije zbližavanje sa kolegama iz dokazanog opozicionog korpusa, pa ih je pozvao na druženje uz svadbarski kupus i proju – trećeg dana Nove godine. Odmah se na društvenim mrežama i gradskim portalima pojavila fotografija sa desetak zvanica za ovalnim stolom. Nije poznato ko se na ovoj sedeljci omrsio, tek bili su prisutni predstavnici četiri liste koje su na izborima zaradile odbornička mesta. Osim Rakićeve, bili su lideri lista „Ujedinjeni protiv nasilja”, „Nova snaga – Nikola Nešić” i doktor Miroslav Stojanović Džiga.
U saopštenju sa ovog skupa rečeno je da se učvršćuje saradnja opozicionih stranaka i da će zajedno nastupiti u odnosu na Srpsku naprednu stranku. Možda je bolje bilo da su se opozicionari sastali posle raspisivanja izbora i tada se dogovorili o zajedničkom nastupu, umesto što su išli u četiri „kolone”. Verovatno bi tako dobili više glasova Kragujevčana, ali sada je to priča post festum.
Posle toga, jedino se na Badnji dan oglasio predsednik kragujevačkog POKS-a Milan Tanović da bi javnost i koalicione partnere obavestio o ponudi naprednjaka preko posrednika „da kaže svoje uslove pod kojima bi prešao u SNS ili pod kojim bi uslovima odbornici POKS-a podržali SNS”, a da je on takvu ponudu kategorički odbio”.
Šta će kragujevačka opozicija raditi posle prazničnog „intermeca” nije poznato, ali ima nezvaničnih najava da će krajem ovog meseca ili početkom februara biti zakazana konstitutivna sednica Skupštine grada. Dotle će svakako naprednjaci, socijalisti i „300 Kragujevčana” napraviti dogovor o zajedničkom formiranju skupštinske većine koju bi (u startu) činilo 48 odbornika, četiri preko polovine od 87 koliko broji ceo sastav Skupštine. To nije neka komotna većina, ali je dovoljna za početak – da se izabere gradska izvršna vlast.
Tri dana pred Božić „Kragujevačke” su na adrese četiri pomenute opozicione liste poslale pitanja da li će, kada bude zakazana konstitutivna sednica Skupštine grada prihvatiti odborničke mandate koji im pripadaju ili će dati ostavke na njih, odnosno da li će aktivno učestvovati u skupštinskom radu ili će se opredeliti za opstrukciju?
Nažalost, do datog roka nijedan odgovor nije stigao. Da li je to znak da je gradska opozicija i dalje na prazničnom „intermecu” ili da još ne zna šta joj je činiti u postizbornom vremenu?