Ćutanje za govornicom odbornika kragujevačke opozicije koje je trajalo 24. aprila od 9,30 ujutru do dva sata ujutru 25. aprila, punih 16,30 sati odjeknulo je na celom srpskom medijskom prostoru kao vrhunski događaj. Tako nešto se, prema tvrđenju onih koji dugo pamte, nije desilo još od devedesetih godina prošlog veka kada je Slobodan Gavrilović, poslanik DS-a i potpredsednik te stranke ćutao u srpskom parlamentu 20 minuta.
Ovde se ćutalo skoro 17 sati i to je imalo velikog efekta. Opozicione stranke su zauzele govornicu i svojim ćutanjem po svakoj tački dnevnog reda, šefovi odborničkih grupa po 10 minuta i odbornici po pet minuta, njih 36 nije dozvoljavalo da se po ustaljenom tempu „prelaze” tačke dnevnog reda kako je to do sada bilo.
Prešlo se, dakle, samo pet tačaka od 34 sa usvojenog dnevnog reda, pa je neko izračunao da bi se ovim tempom ostale tačke „obradile” za šest dana, ako bi se radilo non stop. Ili za 12 dana, ako se radi 12 sati dnevno.
Izostala obećana pauza
Odbornici su se borili tišinom, jer je vladajuća većina dva puta odbijala da se održi hitna sednica sa samo jednom tačkom – plaćanje neverovatne sume od oko tri miliona evra iz gradskog budžeta privatnom licu za eksproprisanu zemlju uz bivši „Zastavin servis”.
Kako je vladajuća koalicija ćutala na zahtev da se održi hitna sednica sa ovom temom, i opozicija je odlučila da ćuti kada su teme na redovnom zasedanju došle na red. Na ćutanje odgovaramo ćutanjem, sažeto je pojasnio odbornik Stranke slobode i pravde Obrad Turković medijima, dok se kampanja ćutanja još zahuktavala.
Na samom početku prve redovne sednice Skupštine grada u novom sazivu opozicija je tražila da se ona prekine i odmah, na licu mesta, zakaže nova sednica po hitnom postupku, gde bi jedina tačka bilo pomenuta ogromna isplata skoro tri miliona evra iz gradskog budžeta. Predsednik Skupštine Ivica Momčilović ovo nije prihvatio tumačeći da nakon što su dva zahteva za održavanje hitne sednice propala, jer odbornici vlasti nisu došli, više nema mogućnosti da se saziva nova hitna sednica.
Odbornici opozicije to pobijaju tvrdeći da to nigde ne piše i da imaju pravo da traže ponovo hitnu sednicu.
Došlo je do do sada neviđene situacije jer je sednica nastavljena po dnevnom redu, gde su odbornici većine izlazili za govornicu i „diskutovali” praćeni žamorom opozicije koja se okupila ispred govornice, pričala među sobom i šetala okolo po sali.
Ovakav rad, gde svako tera po svome i navodno ne obraća pažnju na onog drugog, nije mogao dugo da traje, pa je predsednik Skupštine Ivica Momčilović prihvatio predlog opozicije da proglasi pauzu od 20 minuta zbog konsultovanja predsednika odborničkih grupa.
No, dok je odbornicima uručivan novi dnevni red sa dodatim tačkama, Momčilović je „u hodu” odustao od najavljene pauze i konsultovanja, rečima da je za vreme deljenja materijala porazgovarao sa predstavnicima opozicije i shvatio da oni nemaju nikakvo novo rešenje i da su konsultacije suvišne.
Tada opozicija prelazi na novu taktiku, zaposeda govornicu i odbornici koriste vreme za diskusiju da bi ćutali. Tako je trajalo do dva sata iza ponoći, kada se stiglo do pete tačke, proglašenje dobitnika Đurđevdanske nagrade, a onda je Aleksandar Lazović, predsednik Odborničke grupe naprednjaka predložio da se sednica prekine i nastavi 10. maja, jer je njima bilo važno samo da se usvoji tačka sa nagradama. Predlog je prihvaćen i maratonska i, kako se pokazalo, istorijska sednica je završena.
Nastavljamo gde smo stali
Veroljub Stevanović, odbornik i predsednik stranke Zajedno za Šumadiju ističe jedinstvo opozicije u Kragujevcu koje je zaslužno što je ostvaren jedan ovakav nastup koji je pokazao snagu 36 odbornika iz 11 stranaka i grupacija. Na pitanje šta će se događati 10. maja kada se nastavi prekinuta sednica, Stevanović odgovara da opozicija ide dalje zato što vladajuća većina ne sme da zakaže sednicu po hitnom postupku, kao i da će biti od opozicije još nekih stvari koje sada ne želi da najavljuje.
– Ta tačka o Đurđevdanu je bila „vađenje”. Mi smo očekivali da se to desi, a rasprava o ovoj temi, o plaćanju 300 miliona dinara za zemljište kod servisa, oni beže od toga da se to nađe na dnevnom redu. Mi ćemo da istrajavamo i dalje i naći ćemo način da dođemo do te teme, kaže Stevanović.
On napominje da su opozicioni odbornici čak žaleli da nastave sednicu i posle 17 sati rada, jer su videli da nema šanse da se stvari završe drugačije nego onako kako naprednjaci i njihovi partneri zamišljaju. Hteli su dalju borbu, napominje on, uprkos svim oponentima, glupostima, kršenju poslovnika sa njihove strane, a ono što su kao opozicija uradili obavili su kako treba jer je cilj bio da se odbornici vlasti „prikuju” za sedišta, što se i dogodilo. Osim dobacivanja, i to neukusnih, nisu uspeli ništa da kažu i neće moći, smatra šef „Zajedno za Šumadiju”.
– Mi hoćemo da Kragujevčani vide šta su sve uradili sa njihovim novcem. Tražićemo sednicu i osnivanje anketnog odbora za Tržnicu, to smo već predali. Oni beže od tema koje su škakljive i ne govore o njima. Nije samo ovo, tu će biti desetak sednica i anketni odbori, prvo oko Tržnice, pa saobraćaja, Trga Nikole Pašića. Povezuje ih trošenje novca koje je netransparentno. To je cilj, te teme će doći na dnevni red, najavljuje Stevanović.
On smatra da, ako je novac u iznosu od dogovorenih 296 miliona dinara, ili oko 2,8 miliona evra, isplaćen privatnom licu za zemljište, opozicija ne može ništa da popravi, ali može da uradi sve da javnost sazna kako se upravlja novcem iz budžeta. Osim toga, opozicija Kragujevca podnela je prijavu Tužilaštvu za borbu protiv korupcije u Kraljevu.
I po Stevanovićevim informacijama novac je isplaćen privatniku, ali se zvanično ništa ne zna. Čak su, napominje on, podatak o isplati ove sume sakrili u budžetu grada tako što je objavljeno kupovina zemljišta od oko 320 miliona dinara, gde je navedeno da je za jednu parcelu određeno oko 20 miliona, a za ovu spornu 296 miliona dinara, zaključuje Stevanović.
Dalibor Jekić, odbornik i predsednik Gradskog odbora Stranke slobode i pravde u Kragujevcu kaže da očekuje da opozicija nastavi po istom metodu da se ponaša na nastavljenoj sednici 10. maja, odnosno da ćuti za govornicom. Po njemu, stvari su krenule ka bojkotu sednice kada je predsednik Skupštine obećao da će dati pauzu od 20 minuta kako bi se održao sastanak predsednika odborničkih grupa. Očekivano je da se pokuša dogovor kako da se prevaziđe situacija gde opozicija traži hitnu sednicu, a vladajuća većina je ne da.
Kada se predsednik predomislio bilo je, kaže Jekić, jasno da ne žele dogovor i da ostaju pri svome. Sve vreme maratonske sednice pratilo je grubo i neprimereno dobacivanje odbornice Nataše Jovanović iz SNS-a, koje je takvo da nije uputno ponoviti to za novine, kaže Jekić, dodajući da se to nije čulo u TV prenosu i da ne služi na čast ni njenoj stranci ni građanima ovog grada.
– Odbornici vlasti se, osim ovog ekscesa, nisu čuli. Oni su izgleda imali očekivanje da ćemo mi da odustanemo, a kada su videli da toga neće biti samo su sedeli i ćutali jer su hteli da se sve što pre završi. Predsednik Skupštine je dobio nalog da nastavi dalje, što pokazuje nivo njegove nesamostalnosti, smatra Jekić.
On smatra da je velika vrednost ovog bojkota Skupštine što je opozicija to uradila zajedno i bila jedinstvena. Opozicija, kako napominje, koordinira svoj rad i ide u susret događajima razmišljajući šta može da se desi. Ništa nije slučajno, ovo je plod saradnje, dodaje naš sagovornik. To je jednodušan zaključak opozicionog dela srpske javnosti, koji ukazuje na svetao primer zajedništva opozicije u Kragujevcu.
Na pitanje koliko je u reševanje kriznog dana gradskog parlamenta 24. aprila uticao neko sa viših nivoa odlučivanja u SNS-u ili kod njihovih partnera, naš sagovornik kaže da su gradski čelnici često izlazili napolje da se konsultuju i to gradonačelnik, predsednik Skupštine, predsednik odborničkog kluba SNS-a, ali nisu, kako smatra, imali odgovor na ono što opozicija radi. To je dovelo i do svađe koalicionih partnera iz vlasti na hodniku u jednom trenutku, zaključuje Jekić.
Kad se završe praznici, proslavi Dan grada, uruče priznanja i isprate gosti, eto nama ponovo ćutanja u Skupštini od 10. maja, sve dok vlast ne progovori.