Dilema da li odbornici vladajuće koalicije u gradskoj Skupštini u Kragujevcu nisu hteli ili nisu smeli da dođu na sednicu gradskog parlamenta povodom odluke da se privatniku isplati oko 2,5 miliona evra za zemljište i dva zapuštena objekta koje je on platio 7.000 evra, razrešena je jednodušnom ocenom opozicionih stranaka i udruženja. Procena je da oni ne smeju da dođu i pred licem javnosti razgovaraju o ovoj temi jer nemaju argumente kojima bi branili ovu odluku.
Da je drugačije, predstavnici vladajuće većine bi došli, dobio bi se kvorum za rad i suočili razlozi za i protiv takve odluke. Ovako, ostaje samo njihovo glasno ćutanje, kako je rekao opozicioni odbornik Boris Kovačević Šuma. U utorak, 2. aprila, bilo je zakazano drugo po redu zasedanje Skupštine po hitnom postupku na ovu temu, na zahtev 36 opozicionih odbornika, ali nije održano jer se niko od vladajućih odbornika nije pojavio i nije bilo kvoruma za rad.
Traže poništenje
Isto se dogodilo i tri dana ranije, u subotu, 30. marta, kada niko od vladajućih odbornika nije došao na sednicu i nije obezbeđen kvorum za rad, zbog čega je nova sednica zakazana za utorak, kada se sve ponovilo. Ovaj scenario je bio očekivan i opoziciji je unapred dojavljeno da će vladajući SNS sa svojim partnerima SPS-om, Udruženjem „300 Kragujevčana” i troje odbornika manjina, odabrati ovakav način da „brani” svog gradonačelnika Nikolu Dašića, bivšeg predsednika Skupštine Miroslava Petrašinovića i bivšeg vd pravobranioca Zlatka Gorgievskog od optužbi da su oštetili grad nezakonitom odlukom o isplati velike sume novca privatniku.
Zbog toga je protiv ova tri funkcionera podneta krivična prijava Tužilaštvu za borbu protiv korupcije u Kraljevu. Opozicija je tražila da se odluka o nezakonitoj isplati miliona evra privatniku poništi, ali nije ni razmatrana jer sednica nije održana. Umesto predsednika Skupštine grada Ivice Momčilovića, koji je predsedavao na prvoj hitnoj sednici u subotu, na ovoj drugoj u utorak zasedanje je vodila njegova zamenica dr Anđelka Stojković, čije tumačenje poslovnika je izazvalo pravu buru među opozicijom i najavilo još veće zaoštravanje ovog pitanja.
Naime, zamenica predsednika Skupštine je protumačila da se zbog nedostatka kvoruma sednica ne moža održati i – nema dalje, odnosno ne zakazuje se nova hitna sednica po ovom pitanju. Drugom rečima, iscrpljene su mogućnosti koje daje poslovnik da se o ovom pitanju dalje raspravlja po hitnom postupku, što je provejavalo kao zaključak i na pojedinim portalima uoči ponovljene sednice.
Međutim, ovo tumačenje negirao je Veroljub Verko Stevanović, bivši gradonačelnik a sada odbornik opozicije, koji je tvrdio da to u poslovniku ne piše i tražio je reč da objasni kako se po zahtevu opozicije dalje sa ovim zahtevom može postupati.
Tvrdio je da opet mora da se zakaže nova sednica, ali mu zamenica predsednika nije dala da izađe za govornicu jer zbog nedostatka kvoruma ona nije ni otvorena. Stevanović je ipak rekao, ne izlazeći za govornicu, da je jedini način da odbornička većina zakaže redovnu sednicu na kojoj će staviti na dnevni red da li želi da se ova tema stavi na dnevni red. Ako izglasa da ne želi, onda o temi nema više rasprave u najvišem gradskom domu, a to mora da se obavi pred licem grada i celokupne javnosti.
Posle ove bučne razmene mišljenja potpredsednica je dala pauzu od 30 minuta koja ništa nije razrešila, već je sukob odložila do daljeg. Dr Anđelka Stojković je opet konstatovala da nema kvoruma i zaključila da se sednica neće održati, spakovala se i napustila salu uz glasno negodovanje opozicije.
Dokle će ćutati?
Na konferenciji za štampu nakon druge neodržane sednice predstavnici udružene opozicije grada kritikovali su ignorisanje ovako važne teme od strane vlasti i pitali zašto prvi čovek, gradonačelnik Nikola Dašić nije prisutan. Slađan Rakić iz odborničke grupe Kragujevačka inicijativa zaključio je da odsustvo odbornika većine znači da oni nemaju odgovor na pitanja koje je opozicija postavila, kao i da smo mogli dvesta ulica da asfaltiramo za 2,5 miliona evra.
– Da je iko od nas iz opozicije uzeo 30.000 dinara oni bi nas rastrgli na ulici, a sada je problem da dođu i da objasne. Dokle će da beže, sledeće četiri godine? Imamo novu sednicu za 10 do 15 dana i tu ih čekamo, biće 40 tačaka. Obraćam se poredsedniku Aleksandru Vučiću sa pitanjem da li hoće da zauzmemo Skupštinu grada. Da li je to rešenje, ili da dođemo na Andrićev venac. Tražimo da se ispita ceo slučaj, završio je svoje obraćanje Rakić.
Po Daliboru Jekiću iz Stranke slobode i pravde ovakvo ponašanje vladajuće koalicije je pokazalo neodgovornost i odnos prema građanima Kragujevca koji su dali podršku opozicionoj listi. On se obratio odbornicima SNS-a pitanjem da li su u ovom parlamentu da štite interese pojedinaca, nekih koji čak nisu iz ovog grada, ili su ovde da bi štitili interese Kragujevčana.
– Da li smo ovih 2,5 miliona evra mogli da upotrebimo za izgradnju novih vrtića, besplatne udžbenike, za sređivanje najgorih ulica u zemlji i za sređivanje još nekih stvari, upitao je Jekić i dodao da SNS, SPS, „300 Kragujevčana” i Mirko Čikiriz treba da se probude i shvate da u Kragujevcu postoji ozbiljna opozicija, ujedinjena opozicija, koja neće da ćuti ni na jednu temu. Poručio je vladajućoj većini da ovo nije njihov novac, već građana Kragujevca.
Veroljub Stevanović je ponovio da postoji dokumentacija da je 2,5 miliona evra građana otišlo u nečije džepove i da je sednica zaključena na način suprotan poslovniku. Opozicija će tražiti da se ova tačka stavi na dnevni red sledeće redovne Skupštine, a ako je većina odbije – opet će priznati krivicu, zaključio je on.
I ostali predstavnici opozicionih stranaka složili su se da nedolazak odbornika vlasti znači da nisu imali šta da kažu i da na taj način priznaju grešku.
Slađan Rakić koji je pre desetak dana najavio slanje krivične prijave Tužilaštvu u Kraljevu protiv trojice najviših funkcionera grada, objašnjava kako Milošu Mediću iz Sremske Kamenice po međusobnom sporazumu između njega i predstavnika vlasti treba za oko 60 ari zemlje i dva stara objekta, koji su nekada pripadali „Zastava servis Arena Motorsu”, a onda su kroz stečajnu prodaju pripali Mediću za milion dinara, a sada treba da mu se isplate za iste objekte 296 miliona.
Rakić obješnjava da je poenta u tome da je Medić kroz stečajnu kupovinu zapravo kupio objekte, a ne zemljište, koje je dobio besplatno, jer se ono ne prodaje, već ostaje vlasništvo države, odnosno grada. Kroz kupovinu dve nepokretnosti kupac je dobio pravo korišćenja zemljišta, a to pravo se ne plaća, pa ga ni on nije platio. Sada mu za to što je dobio besplatno treba dati ogroman novac, a sve po međusobnom sporazumu dve strane, kojim je prekinut sudski postupak u kragujevačkom Osnovnom sudu koji je bio u toku pre izglasavanja ivakvog poravnanja.
– Zakon o eksproprijaciji i administrativnom prenosu kaže da za zemljište koje ste dobili besplatno ne možete da tražite naknadu. Bilo bi normalno da grad plati ovom čoveku milion i nešto više za ona dva objekta, a u rešenju Privrednog suda o prodaji iz 2014. godine piše da zemljište nije bilo predmet ni procene ni prodaje prilikom ove stečajne kupovine, kaže Rakić.
Kada je obavljena eksproprijacija ove imovine od privantog vlasnika Medića mi smo ponudili da to nadoknadimo, a oni su to odbili i onda predmet automatski ide na sud. Na sudu naša uprava i javni pravobranilac obaveštavaju da nema osnova da im se isplati zemljipšte.
– Šta se dešava? Pravobranilac daje otkaz i odlazi iz Kragujevca, a novi vršilac dužnosti zajedno sa gradonačelnikom i Gradskim većem donosi odluku da grad, ničim izazvan, odustaje od sudskog spora, što je presedan, i postiže sporazum o naknadi od 2,5 miliona evra, kaže Rakić
On napominje da odluku o sporazumu nikako ne donosi Skupština grada, već isključivo Gradsko veće. Oni su, kaže Rakić, pobegli od odgovornosti, sakrili se iza kolektivnog organa – Skupštine grada, i doneli odluku. Oni su tu prekršili Statut, što nikako nije smelo da se radi.
– Oni beže od odgovornosti, znaju da su krivi, ali ovo ne može da se sakrije, zaključuje Rakić.
Priča o isplati velikih gradskih para za parcelu kod Jezera „Bubanj” se nastavlja. Po rečima odbornika Rakića rok za isplatu 2,5 miliona evra ističe ovih dana, pa je moguć scenario da se pare prenesu privatnom licu, pre nego što eventualni postupak u kraljevačkom Tužilaštvu započne, ako se započne.