Apsolventkinja Marija Nikolić iz Kragujevca ima još pet ispita do diplomskog na privatnom Fakultetu za menadžment Zaječar koji je pohađala na Radničkom univerzitetu u Kragujevcu. Više od godinu dana bezuspešno pokušava da dobije potvrdu o položenim ispitima kako bi prešla na drugi fakultet da okonča studije.
– Nisam mogla da dođem do profesora, studentske službe fakulteta, na telefon matičnog Univerziteta „Megatrend” u Beogradu niko se ne javlja, a nisam mogla da odem lično, jer radim. Obraćala sam se i prosvetnoj inspekciji, koja je bila neobaveštena o problemu, kao i Ministarstvu prosvete koje mi nije odgovorilo. Niko se ne prihvata odgovornosti za nas, studenti ne znaju kome više da se obrate. Znam da fakultet koji se zatvori treba da snosi troškove, ali mene sada jedino zanima da dobijem uverenje o položenim ispitima i da se upišem na drugi fakultet, kaže Marija.
Ona ističe da je u studiranje koje je započela 2016. godine uložila dosta truda, uporedo je i radila, a diploma menadžera joj je preko potrebna na radnom mestu. Međutim, studije su se, kaže ona, odužile zbog problema u radu fakulteta.
– U Kragujevcu sam pratila nastavu i polagala ispite. Prva godina studija je bila besplatna, dok sam u drugoj godini morala da putujem u Zaječar zbog toga što je fakultet u Kragujevcu izgubio akreditciju, pa je 2018. opet dobio… Kao apsolvent sam se našla u veoma nezgodnoj situaciji – od prošle godine nema nastave, nema profesora, nema nikoga ko ima odgovore šta će biti sa našim položenim ispitima. Volela bih da se to ubrzo reši, da neko prihvati obavezu, u stvari samo da ispoštuje zakon i naloži mere, rekla je Marija.
Ona planira da obnovi apsolventski staž i nastavi studije na drugom fakultetu, ali ako ne dobije potvrde o položenim ispitima, moraće ponovo da sedne u brucošku klupu, pa sve ispočetka.
Ima i svršenih studenata koji sada ne mogu da dođu do diplome Fakulteta za menadžment Zaječar. Jedan od njih je Nebojša Milanović koji je diplomirao 2017. godine, ali ranije iz finansijskih razloga nije mogao da uzme diplomu. Kada je to zatražio pre oko godinu dana, uvideo je da ima problema zbog prestanka rada fakulteta.
– Nismo prethodno obavešteni da je fakultet pred zatvaranjem, da će da izgubi dozvolu. Na telefon fakulteta u Zaječaru niko se ne javlja, a na sajtu nema obaveštenja. Nadam se da će država to da reši, valjda će neko da se angažuje oko toga, smatra Nebojša.
On je studirao iz radnog odnosa i nadao se da će mu fakultetska diploma pomoći u napredovanju u poslu.
– Kada sam se upisao na ovaj fakultet 2012. godine bilo je gotovo 1.200 studenata u Kragujevcu. Nastava i ispiti su bili organizovani ovde, samo se diplomski ispit polagao u Zaječaru. Za troškove studiranja dao sam „fine pare”, ukupno 3.000 evra za upis, prva godina studija je bila besplatna, zatim za kolokvijume, semestre, ispite, a dodatno košta diplomski, kaže Nebojša.
Jedna studentkinja četvrte godine ima problem da dobije uverenje o položenim ispitima u aprilu ove godine, kada je htela studije da nastavi na privatnom Fakultetu društvenih nauka. Nada se, ipak, da će ove sedmice da je pozovu sa matičnog Univerziteta „Megatrend” u Beogradu, da joj daju uverenje o 19 položenih ispita.
Gubitak licence
Ministarstvo prosvete je saopštilo da je 29. aprila 2024. godine oduzeta dozvola za rad Fakultetu za menadžment Zaječar Univerziteta „Megatrend”, sa sedištem u Zaječaru. Kao razlog se navodi to što fakultet nije podneo zahteve za akreditaciju visokoškolske ustanove i studijskih programa, kako predviđa Zakon o visokom obrazovanju, najkasnije godinu dana pre isteka roka važeće akreditacije, a prethodna je istekla.
Najavljeno je da će,u skladu sa zakonom, ministar prosvete na predlog Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje u roku od 30 dana od prestanka rada ustanove, doneti akt kojim se obezbeđuje završetak studija studentima. Troškove završetka studija za „zatečene” studente, kako je navedeno, snosi visokoškolska ustanova kojoj je oduzeta dozvola za rad.
„Licencu” za rad izgubio je i matični Univerzitet „Megatrend” u Beogradu pre tri nedelje, 26. avgusta, rešenjem Ministarstva prosvete, a na osnovu dopisa Nacionalnog tela za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju, kojim se odbacuje zahtev tog Univerziteta za novu redovnu akreditaciju.
„Megatrend” je, zatim, žalio i tražio da se poništi odluka Ministarstva, što je i učinjeno 13. septembra. Iz Ministarstva prosvete je objašnjeno da je „uvidom u naknadno dostavljenu dokumentaciju uočen proceduralni propust”, pa je poništena prvobitna odluka o oduzimanju dozvole.
Fakultet za menadžment u Zaječaru, međutim, nije bio te sreće, pa je gubitkom licence kulminirala kriza koja poslednjih godina „trese” ovu visokoškolsku ustanovu. O tome svedoče i na Radničkom univerzitetu u Kragujevcu, koji je više od 20 godina sarađivao sa „Megatrendom” i gde su studenti iz Kragujevca pohađali nastavu i polagali ispite.
Radničkom univerzitetu je saradnja sa fakultetom u Zaječaru godinama donosila tri četvrtine ukupnih prihoda, budući da je ubirao 30 posto od školarine svakog studenta koji se upiše u Kragujevcu. Stanje se, međutim, drastično pogoršava kada fakultet 2018. godine ulazi u finansijsku krizu, koja je svake naredne akademske godine bila sve teža. Prihodi od fakulteta pali su sa 75 na 20 procenata, a kasa se praznila zbog smanjenja broja upisanih studenata. U „zlatno doba” „Megatrend” fakultet iz Zaječara pohađalo je u Kragujevcu oko 1.000 studenata, 2010. godine je bilo više od 400 brucoša, a pet godina kasnije 130. Svake naredne godine prepolovio se broj studenata iz prethodne, a u 2021. godini je bilo svega nekoliko upisanih akademaca.
Pad interesovanja
– Na pad interesovanja studenata uticala je negativna medijska kampanja o „Megatrendu” koji je bio izvor raznih afera. Drugo, opao je i broj starijih studenata koji su ranije masovno ovde studirali, sve dok nije popunjena „kvota” u državnim organima i lokalnoj upravi, smatra Miloš Tanasković, direktor Radničkog univerziteta.
On dodaje i to da je bilo i loše rukovođenje fakultetom, jer se nije vodilo računa o finansijskim problemima, prihodi su padali, a rashodi su ostali na istom nivou. Kaže da su se ponašali po sistemu – dok voda ulazi u brod, kapetan se pravi lud, a onda je voda preplavila palubu.
Radnički univerzitet je okončao saradnju sa Fakultetom za menadžment Zaječar u školskoj 2021/22 godini, a studentima u Kragujevcu je predloženo da pređu na privatni Fakultet društvenih nauka (FDN) iz Beograda Univerziteta Privredna akademija. Gotovo svi su prihvatili da studije nastave na FDN, na smeru ekonomija.
Priznati su im svi ispiti, uz pogodnost za upis završne godine po upola nižoj ceni, od 600 evra.
– Međutim, oko 30 studenata koji tada nisu bili aktivni, iz privatnih ili drugih razloga, u poslednjih godinu i po dana nisu mogli da dođu do uverenja o položenim ispitima, a jednom broju svršenih akademaca se duguju diplome, kaže Tanasković.
Na Radničkom univerzitetu su pokušali da im pomognu da pronađu rešenje.
– Po Zakonu o visokom obrazovanju, Ministarstvo prosvete kada oduzme dozvolu za rad fakultetu dužno je da u roku 30 dana propiše mere, što nije uradilo. Od Ministarstva prosvete smo dobili odgovor da nisu nadležni za studente FMZ-a, što je netačno. Iz pravne služba Ministarstva su rekli da sa tim nemaju veze. Razgovarao sam i sa rektorom „Megatrenda” Svetislavom Lutovcem, koji je razumeo situaciju, ali je rekao da nema rešenje i da mora da razgovara o tome sa vlasnikom Mićom Jovanovićem. To je bilo u junu, a posle toga mi se više nije javio na poziv, rekao je Tanasković.
U ovom tekstu su izostale zvanične informacije, jer do zaključenja „Kragujevačkih novina” nismo dobili odgovore na pitanja koja smo postavili Ministarstvu prosvete i rukovodiocima Univerziteta „Megatrend”.
SARADNJA SA FAKULTETOM IZ ZAJEČARA
Centar za studije na daljinu
– Kada sam došao za direktora Radničkog univerziteta 2015. godine, zatekao sam ugovor o saradnji sa Fakultetom za menadžment Zaječar, koji je predviđao, što je tada bilo po zakonu, da osnujemo Centar za studije na daljinu. Takav ugovor se obnavljao za svaku novu školsku godinu. Takođe, bili smo dužni da se bavimo promocijom fakulteta, ali i da pratimo studente po završetku studija kroz Centar za karijerno vođenje. Striktno gledano po ugovoru, Fakultet za menadžment Zaječar je imao kod nas jednu prostoriju u kojoj su bili računari na kojima su studenti mogli da pristupaju platformi za praćenje predavanja i ostalih aktivnosti fakulteta. Međutim, fakultet je kod nas obavljao i aktivnosti koje su bile van ugovora, odnosno ilegalne, priča direktor Radničkog univerziteta Miloš Tanasković.
On navodi da su, naime, profesori iz Zaječara držali predavanja na Radničkom univerzitetu, gde su se polagali kolokvijumi i ispiti. Iako to ne sme da se radi, dodaje, takvu praksu imaju još neki privatni fakulteti.
– Da bi fakultet imao ispite van sedišta, objašnjava, mora da osnuje svoju visokoškolsku jedinicu u mestu gde se odvijaju nastavne i ispitne aktivnosti. Fakultet za menadžment Zaječar je imao posebno pravno lice u Požarevcu, što nije bio slučaj u Kragujevcu, objasnio je Tanasković.
Kada je po Zakonu o visokom obrazovanju od 2017. godine ukinuta mogućnost otvaranja Centara za studije na daljinu, na Radničkom univerzitetu se formira Centar za promociju i saradnja sa FMZ je nastavljena bez izmena.
– Taj fakultet je, prema svim aktivnostima koje je imao u Kragujevcu, bio najozbiljnija alternativa državnom fakultetu, ocenjuje Tanasković.
Piše: Gordana Mirović