Mediji koji nisu pod kontrolom gradske vlasti dobro su prozreli bučno najavljivane smene u vrhu gradskih komunalnih i još nekih preduzeća i ustanova, nazivajući to „pomeranjem” kadrova. Ova reč mnogo više odgovara jer se jedan pomera sa svog mesta da bi zauzeo rukovodeću poziciju u drugom preduzeću, u kome mu mesto oslobađa direktor koji se opet pomera u treće preduzeće, gde mu mesto ustupa kadar koji je do sada rukovodio, da bi i njega negde pomerili, ili ga vratili na prethodno mesto.
Ova igranka za javnost u politici je poznata kao „zlatni padobran” jer se onome koga sklanjaju sa neke važne pozicije obezbeđuje drugo dobro mesto kako bi mirno otišao. Tako od najavljivane „metle” koja će da radi u Kragujevcu među rukovodećim kadrovima u javnom sektoru, ili, čak, „seče” direktora koju navodno sprovodi gradonačelnik Nikola Dašić, nije ostalo ništa, osim kratkotrajnog podizanja medijske prašine.
Dobro radio
U ovoj priči u kojoj niko nije na gubitku, prvi koji je pomeren je dosadašnji direktor JKP „Šumadija” Marko Vujnović, prvi čovek firme koja je nastala objedinjavanjem svih gradskih javno komunalnih preduzeća. On je formalno dao ostavku na to mesto, ali nije obrazloženo zbog čega, tako da se može zaključiti da je razlog taj da oslobodi mesto za visokog funkcionera SNS u Kragujevcu, narodnog poslanika i odbornika, plus direktora Direkcije za pravne poslove u javnom preduzeću „Energetika” Miroslava Petrašinovića.
Vujnović je na ovo mesto postavljen 2021. godine, po struci je mašinski inženjer i bio je vlasnik i direktor firme „VV info, sve dok pre osam godina nije ušao u „kadrovski voz” SNS-a i postao direktor Biznis inovacionog centra, a od 2019. do 2021. godine bio prvi čovek Slobodne zone „Šumadija”, kada prelazi u JKP „Šumadija”.
Ovo mesto je, po rečima mnogih poznavalaca prilika, najodgovornije i najteže u gradu jer su u njemu objedinjene sve komunlane delatnosti, gde se greške i propusti odmah vide, kao što su odnošenje smeća, čistoća ulica, zelenilo, parkirališta… Građani su mesecima nezadovoljni uslugama ove firme, jer grad deluje zapušteno, kontejneri su prepunjeni, a travnjaci se retko kose. Ali, uzalud je to kad gradska vlast smatra da je Vujnović rukovodio preduzećem odlično, da je pokazao vidne rezultate i sve u tom stilu, pa je diskusija na skupštinskoj sednici o njegovoj „ostavci” delovala kao da ga ne sklanjaju, već predlažu za neku visoku nagradu. Ako je Vujnović tako uspešno vodio firmu zašto ga onda sklanjaju?
JKP „Šumadija” je firma koja je po dosadašnjem direktoru, a i po gradskim čelnicima, dobro poslovala jer je u prošloj godini imala dobit od 70 miliona dinara. Istovremeno, to preduzeće je u budžetu za ovu godinu dobilo od grada subvencije (bespovratnu pomoć) od 32 miliona dinara i povećalo cene odnošenja smeća za 40 posto, drugi put u ovoj godini.
Jasno je da je, kako navode upućeni u ovu delatnost, ta dobit knjigovodstvena, odnosno samo na papiru, jer firma duguje dobavljačima milijardu dinara, ima 640 zaposlenih i na izdisaju je, jer ima i visoke kredite.
Miroslav Petrašinović koji dolazi u ovakvo veliko i zahtevno preduzeće u ovom trenutku je jedan od najviših funkcionera gradske SNS vlasti. Rođen je 1985. godine, završio je Pravni fakultet u Kragujevcu i od svoje 23. godine, kada postaje član stranke, brzo se uspinje u hijerarhiji gradske vlasti. Kada je imao 31 godinu postao je prvi put predsednik Skupštine grada Kragujevca, a drugo uzastopno imenovanje usledilo je četiri godine kasnije.
U drugom mandatu, početkom 2021. godine, on shvata da ima dovoljno vremena da radi još nešto u javnom sektoru, što je manir i drugih funkcionera gradske vlasti, i zapošljava se kao direktor marketinga „Energetike”. Reč je o preduzeću koje je u vlasništvu države i nije pod gradskom kapom, ali gradu je dato da vodi kadrovsku politiku i registrovano je kao privredno društvo. Kasnije ovaj funkcioner menja mesto, pa postaje direktor Direkcije za pravne poslove. Reč je o firmi izuzetno visoko zaduženoj koja je postala prava meka za udomljavanje gradskih funkcionera.
Ostaje poslanik
Petrašinović je postavljenje prihvatio rečima da mu je to vrhunac dosadašnje karijere i da će učiniti sve da pokaže dobre rezultate i unapredi rad, sve na korist građana. Već na samoj sednici Skupštine grada, a i u izjavama za javnost, šefovi opozicionih odborničkih grupa su pokazali sumnju da li će mladi, ali iskusni SNS kadar moći da istovremeno obavlja posao narodnog poslanika, odbornika Skupštine grada i direktora ovako zahtevnog preduzeća, krcatog problemima.
Pitanje je postavljeno kada je Petrašinović na sednici podneo ostavku na mesto odbornika Skupštine grada, što je usvojeno, ali ujedno je izjavio da neće podnositi ostavku na mesto poslanika, jer smatra da će uspeti da obavlja oba posla kako treba.
Mnogi otvoreno sumnjaju u to. Obrad Turković, odbornik Stranke slobode i pravde, navodi da Skupština Srbije ima do kraja godine gust raspored i zasedanja četiri dana u nedelji, tako da novom direktoru ostaje samo jedan dan sedmično da upravlja ovim preduzećem. Pored toga, postoji i pitanje ima li Petrašinović iskustva i znanja za ovu funkciju u „Šumadiji” pošto nikada nije radio u komunalnoj oblasti.
Aleksandar Štajn, mladi ali iskusni SNS kadar, morao je da se pomeri sa mesta direktora „Šumadija sajma” i ustupi mesto Vujnoviću. Štajn je po profesiji profesor srpskog jezika i književnosti, diplomirao na FILUM-u, i završenim studijama za master menadžera na Ekonomskom fakultetu u Kragujevcu. On odlazi za direktora Knjaževsko srpskog teatra, gde se sa mesta direktora pomera Mladen Knežević, diplomirani glumac po profesiji. Za sada izgleda da Knežević ostaje bez „zlatnog padobrana” i vraća se svojoj profesiji.
Novi direktor bio je na raznim funkcijama, ali ništa što je blisko teatru nije radio, pa se postavlja pitanje njegove kvalifikovanosti za ovo mesto. Kada je njegov prethodnik Knežević postavljan na tu funkciju bio je uslov da mora da ima pet godina iskustva na poslovima u pozorišnoj struci, a sada se to ne pominje. Inače, Štajn je počeo da se bavi politikom u Demokratskoj stranci, gde je bio odbornik, sve do 2017, a od funkcija koje još idu uz to bio je pomoćnik direktora Muzičke škole. Te godine, zajedno sa Zoranom Rajovićem i Dušanom Obradovićem osnovao je poseban odbornički klub, odmetnuvši se od matične stranke. Ovaj klub kolektivno prelazi u stranku Rasima LJajića, koja je koalicioni partner naprednjaka, a oni koji su promenili stranačke boje bivaju namireni funkcijama.
Štajnu je pripalo mesto pomoćnika gradonačelnika za međunarodnu saradnju. To je potrajalo do 2019. godine, kada postaje savetnik u BIC-u, takođe za međunarodnu saradnju, a od 2022. godine je direktor sajma.
Još jedno kadrovsko pomeranje, po značaju u ravni sa prethodnim, deo je ove priče jer se radi o fukcioneru SNS-a koji je brzo uplivao u vrh gradske hijerarhije i deo je najuticajnije trojke na vlasti, pored gradonačelnika Dašića i pominjanog Petrašinovića. Reč je o Aleksandru Lazoviću koji je u martu ove godine izabran za šefa odborničkog kluba SNS u Skupštini grada, a odmah zatim postavljen za izvršnog direktora „Energetike”. Pre toga je bio šef kabineta gradonačelnika, a dotle direktor „Šumadija sajma”. Sve se nekako, stiče se utisak, vrti u krug, pa ako kažemo da je pre toga obavljao funkcije u JKP „Šumadija” i „Parking servisu” slika je kompletna.
Lazović je rođen 1988. godine i završio je „državni Ekonomski fakultet”, ali se ne navodi gde, osim da to piše u njegovoj zvaničnoj bografiji. Pominje se, uz napomenu da je njegova karijera bez mrlja, na pojedinim portalima, i da je sportista, majstor karatea, i nosilac odlikovanja Srpske pravoslavne crkve.
To nije kraj napredovanja, jer je u paketu sa ostalim kadrovskim pomeranjima postavljen ovih dana za novog generalnog direktora „Energetike”, na mesto koje je do sada zauzimao istaknuti kadar dr Andreja Ilić. Ta smena je nadležnost Upravnog odbora ovog državnog preduzeća, gde većinu ima gradska vlast, ali nema informacija šta se Iliću stavlja na teret u dosadašnjem radu. Nezvanično se pominje da postoji krivična prijava protiv njega zbog nanošenja štete preduzeću višemilionskog iznosa zbog neotpisivanja duga.
Namirivanje apetita
I novi direktor Lazović je karijeru počeo u nekoj drugoj stranci, dok se nije priklonio naprednjacima. On je od 2012. godine bio mlad kadar i odbornik „Zajedno za Šumadiju” Veroljuba Stevanovića, ali je napustio stranku zbog navodnog neslaganja sa rukovodstvom. Sa prelaskom u SNS brzo je napredovao do rukovodećih mesta.
Slika navodnih velikih kadrovskih promena ne bi bila kompletna ako se ne pomene postavljenje Stefana Jovanovića, tridesetogodišnjeg diplomiranog pravnika, na mesto člana Gradskog veća za komunalne delatnosti. On je do sada bio pomoćnik gradonačelnika za omladinu i saradnju sa univerzitetima, a iskustva sa radom u komunalnom sektoru nema.
Pre funkcije u gradskoj vlasti radio je dve godine kao pravnik u Rektoratu. Zanimljivo je što je i on deo brojne grupe funkcionera koji je karijeru počeo u nekom drugom stranačkom jatu, pa je tako i Jovanović postao pomoćnim gradonačelnika kao kadar Palmine „Jedinstvene Srbije”, a pre godinu dana napušta ovu stranku i prelazi kod naprednjaka, zadržavajući pomoćničko mesto.
Da bi se u Gradskom veću, koje ima velika ovlašćenja, oslobodilo mesto morala je da odstupi Maja Angelovski koja je do sada bila većnik za ovu oblast i po svom prethodnom radu imala kvalifikacije za komunalnu oblast. Ona je mašinski inženjer i radila je u EPS-u u Kragujevcu na mestu menadžera za upravljanje kvalitetom i javnim nabavkama, a sada je šef službe za opšte poslove Tehničkog centra EPS u centru Šumadije. Taj posao radila je paralelno sa gradskom funkcijom, što je slučaj sa većinom većnika, a izrazila je želju da radi na projektima Ekspo 27.
U premeštanjima kadrova treba dodati i ostavku koju je na mesto odbornika podneo Dušan Soković, poznati gradski arhitekta koji je bio visoko kotiran na izbornoj listi SNS-a iako je nestranačka ličnost. On je na Skupštini grada podneo ostavku zbog preuzimanja mesta pomoćnika gradonačelnika za urbanizam. U gradskoj opoziciji skreću pažnju da Soković gubitkom odborničkog mesta gubi i mesto predsednika Anketnog odbora za ispitivanje gradnje Gradske tržnice. Upozoravaju na opasnost da se ova promena iskoristi da se izbor novog predsednika odbora razvlači još nekoliko meseci.
Pored toga, pitanje je šta će Soković kao pomoćnik raditi, jer grad već ima glavnog gradskog urbanistu, kao izabranog funkcionera. Obrad Turković misli da je ova predstava sa kadrovima posledica unutarstranačkih prilika u SNS-u Kragujevca, koje već tri godine nmema Gradski odbor, već Povereništvo i gde su se iskristalisale tri struje kojima su na čelu gradonačelnik Nikola Dašić, Aleksandar Lazović i Miroslav Petrašinović. Trebalo je namiriti njihove apetite i naći novo rešenje, a to su postavljenja Lazovića i Petrašinovića, dok svi ostali, Vujnović, Štajn, Agelovski ili Jovanović su samo pakovani da se završi ovaj glavni posao, kaže Turković.
Po njemu, veliko je pitanje šta je veće, biti direktor JKP „Šumadije” ili odbornik i poslanik, a to je bilo pitanje za Petrašinovića. On je odstupio sa mesta odbornika, i time zatvorio vrata za neku gradsku funkciju u vlasti, kao zamenik gradonačelnika, ili slično, ali je sačuvao poslaničko mesto kao odstupnicu, sa kojeg ga kragujevačka vlast ne može smeniti, zaključuje Turković.
Nikola Nešić, šef odborničke grupe Nova snaga – Zajedno – Šumadijska regija, pita zbog čega kod kadrovskih promena u kragujevačkom javnom sektoru i gradskim upravama konkurs nikome i ne pada napamet. On u izjavi za javnost navodi da je Vujnović „kažnjen” mestom direktora sajma i da Aleksandar Štajn postaje prvi čovek „Šumadija sajma”, što je potpuno odsustvo struke i da Kragujevac tone sve dublje.
Slađan Rakić, šef odborničke grupe „KG inicijativa” ocenio je da su promene u gradskim firmama namirivanje stranačkih apetita i da je sve urađeno po nalogu iz Beograda. Odbornik Boris Kovačević izjavio je da je sve ovo unutarstranačko nadigravanje, dok Ivan Dubljanin, šef odborničke grupe DS, kaže da su se samo zarotirali jedni isti ljudi i da to pokazuje da vladajuća koalicija nema nove kadrove, a da su direktori dobro radili, ostali bi na svojim mestima.
Naprednjačka vlast u gradu i njeni partneri su u lošoj situaciji, jer se ništa gradskim sredstvima ne gradi. Radi se Severna obilaznica i železnički krak, ali iz gradskog budžeta ništa. Postavljaju se semafori na Gradskom stadionu, ali to se radi iz donacija i popravlja krov na bioskopu „Pionir”, takođe donatorskim parama. Kako ništa ne grade gradska vlast pošto poto želi da napravi neki događaj kako bi pokazala da je aktivna i da preduzima mere da se stanje u gradu popravi. Sa tim ciljem su svu ovu farsu od smene kadrova i organizovali, zaključuje Obrad Turković, odbornik SSJ.
PROMENE U USTANOVAMA KULTURE
Tri nova direktora
Pored smene u Knjaževsko srpskom teatru na poslednjoj sednici Skupštine grada do promena je došlo u još dve ustanove kulture i to u Narodnom muzeju Šumadije i „Abraševiću”. Direktoru Narodnog muzeja Šumadije Milošu Jurišiću prestala je dužnost, a na njegovo mesto postavljena je Katarina Babić, kao vršilac dužnosti.
U „Abraševiću” je za vede direktora izabran Nemanja Rajičić, umesto dosadašnjeg direktora Marka Lazovića.
Piše: Miloš Pantić
1 коментар
Sve sami stručnjaci za funkcije na koje su postavljeni. Ostaje samo pitanje kome je koja nadstrešnica sudjena sa ovakvim stručnjacima!