Udružena opozicija Kragujevca tražila je da se zakazana redovna sednica Skupštine grada od 14. maja prekine i odmah zakaže sednica po hitnom postupku na kojoj bi se razmatralo stanje povodom isplate oko 300 miliona dinara privatniku za parcelu kod „Servisa”. Vladajuća koalicija, pak, zastupala je predlog da se zakazana redovna sednica održi i da opozicija na njoj učestvuje, a ne ćuti, dok bi se za temu oko koje je izbila afera „Servis” zakazala nova vanredna sednica u utorak, 21. maja.
Do kompromisa nije došlo. Sve se ovo događalo na konsultacijama odborničkih grupa prošlog utorka u osam sati, sat pred zakazanu sednicu. Zatim su konsultacije produžene za još jedan sat, ali je ishod bio isti. Nije bilo dogovora, pa je sednica opet počela bojkotom opozicionih odbornika koji su ćutali za govornicom.
I dok je predsednik Skupštine Ivica Momčilović najavio da je prihvaćen zahtev trećine odbornika da se održi sednica na kojoj bi se formirao Anketni odbor za ispitivanje rekonstrukcije „Tržnice”, i da će na istoj sednici na dnevni red biti stavljena i tačka o događajima oko kupovine placa kod „Servisa”, predstavljajući to kao ispunjenje zahteva opozicije, predstavnici opoziciponih stranaka su negirali da je došlo do dogovora i da će oni sednicu bojkotovati, kao što su i uradili.
Tako smo sada pored bojkota opozicije dobili i igru „gluvih telefona” i nije jasno da li se kriza produbljuje ili možda bliži razrešenju.
Ko je rekao – izbori
Prvi koji je pomenuo da će opozicija tražiti ostavku gradonačelnika Dašića i raspisivanje novih lokalnih izbora bio je Slađan Rakić, koji je na konferenciji za štampu posle neodržane sednice Skupštine grada od 10. maja najavio i u tu mogućnost.
Sednica nije održana jer odbornici vlasti, koji su je i zakazali, nisu došli i nije bilo kvoruma. Rakić je rekao da od 2000. godine, otkada je neprestano odbornik, nije zapamćeno da vlast ne dođe na sednicu koju je sama zakazala. To je podstaklo ovog odbornika da oceni kako je gradska vlast u dubokoj krizi i da treba razmišljati o izlasku iz ove situacije.
– To da oni bojkotuju svoju sednicu je presedan. Ovo govori da oni imaju problem da obezbede kvorum i da smo mi iz opozicije uspeli da utičemo i na deo njihovih odbornika koji se pitaju šta je to sa 296 miliona dinara koji se stalno pominju. Jer i na sednici koja je održana pre neuspelih hitnih sednica, koje su oni bojkotovali, njihov kvorum je bio klimav, od 43 do 45 odbornika, kaže Rakić.
Na primedbu da vlast nije imala kvorum 10. maja jer je pet poslanika, koji su ujedno i odbornici, otišlo u Beograd na vanrednu sednicu Republičke Skupštine, on kaže da ta odluka pokazuje ko im je preči i da je u Beogradu mogao da se sastavi kvorum i bez njih, a mogao je i ovde da se htelo, opet bez njih petoro. On smatra da vladajuća koalicija predvođena SNS-om sada pokušava da se izvuče iz ove situacije koju je zakuvala jer dobijaju packe iz Beograda zbog toga.
Nikola Nešić, odbornik iz koalicije Nova snaga Kragujevca, kaže da ga odsustvo vladajuće većine sa sednice koju su zakazali nije iznenadilo jer nemaju adekvatno rešenje za zahteve i ujedinjenost opozicije. Ako je, pak, kvorum izostao jer je petoro poslanika moralo hitno na sednicu Republičkog parlamenta, onda to, kako navodi Nešić, govori koliko se oni povinuju volji Beograda i da su spremni da gradsku Skupštinu ostave u teškoj situaciji da bi ispoštovali nalog centralne vlasti.
Kada je u pitanju zahtev da se raspišu novi lokalni izbori, ako nema rešenja za sadašnju krizu, Slađan Rakić kaže da Nikoli Dašiću to ne bi bilo ništa novo, jer je oktobra prošle godine već bio podneo ostavku, kao i desetine drugih gradonačelnika po Srbiji, i time omogućio uvođenje prinudne uprave i nove lokalne izbore.
Pokretanje teme „Tržnica”
Lider Kragujevačke inicijative Rakić smatra da bi to bio najbolji izlaz iz sadašnje situacije, jer u novoj kampanji svako može javno da kaže šta ima i o temi „Servis”, pa ko ima jače argumente neka pobedi. Sve se ovo dogodilo, navodi on, jer je gradska vlast bahata i navikla je da ima dva tri opoziciona odbornika u Skupštini grada, a sada je na sceni ozbiljna i brojna opozicija.
– Sve je počelo sa 296 miliona dinara koji su uplalaćeni na račun ljudi koji nisu vlasnici zemljišta koje im je plaćeno. Tu odluku je donela Skupština grada, a ne Gradsko veće, kao što je trebalo po članu 2, tačka 17, Odluke o Gradskom veću, gde stoji da kada grad pribavlja imovinu odluku donosi Gradsko veće. Oni su se opredelili da se o tome izjasni Skupština grada, jer je ona kolektivno telo i odbornici ne mogu da odgovaraju krivično za ono što glasaju, kaže Rakić.
On dodaje da je glasanje na Gradskom veću da se odluka delegira Skupštini bilo na elektronskoj sednici, putem razmene mejlova i da je devet članova glasalo za to, dok je četvoro članova bilo uzdržano.
Nikola Nešić kaže da ne bi imao ništa protiv da se održe novi lokalni izbori ako Skupština ne funkcioniše, jer bi to bio jedan od mogućih izlaza iz ovog stanja. Ugroženo je dostojanstvo grada i opozicija ga čuva time što traži otvoren razgovor o svim temama, dok vlast to ne prihvata. Opozicija, napominje on, neće odustati od svoje borbe da ovu temu istera na čistinu, jer 296 miliona dinara značilo bi, na primer, 10 godina obezbeđenja rada državne apoteke u gradu.
Opozicione stranke zvanično su podnele zahtev da se održi hitna sednica Skupštine radi formiranja Anketnog odbora koji bi se pozabavio kompletnom procedurom rekonstrukcije zgrade „Tržnice”. Slađan Rakić kaže da odluka da li će taj odbor biti formiran zavisi od skupštinske većine, a da je zahtev opozicija podnela jer ima mnogo manjkavosti oko sada već čuvene rekonstrukcije pijace, koja kasni tri godine, od samog projekta, preko lokacijskih uslova i propuštene dobiti JKP „Šu madija”, koja je bila investitor.
On navodi da se u ugovoru sa glavnim izvođačem „Euro domusom” JKP „Šumadija” zaštitila maksimalno, jer je članom 7. tog ugovora predviđeno da za dan kašnjenja izvođač plaća dva posto penala od ukupne vrednosti projekta. No, kako tvrdi Rakić, kada je „Šumadija” raskinula ugovor ostalo je 104 dana kašnjenja u radovima koji nisu bili pokriveni aneksima ugovora, odnosno ničim nisu bili opravdani.
– Niko od nadležnih u tom preduzeću niti u gradu nije podneo zahtev za naplatu penala zbog tog kašnjenja niti tužbu zbog izgubljene dobiti, čime će se svakako odbor pozabaviti, ako bude formiran, zaključuje Rakić.
Nikola Nešić očekuje da će vladajuća koalicija prihvatiti formiranje ovog Anketnog odbora pod pritiskom opozicije, a „Tržnica” je tema koja detaljno treba da se preispita jer tu ima mnogo razloga za proveru, od načina izbora projekta, do izbora nadzornog organa.
– Sve faze ovog projekta koje se razvlače godinama obavljale su se uz znanje lokalne politike, odnosno izvršne vlasti na čelu sa gradonačelnikom, pa bi se svakako morala utvrditi i njegova odgovornost, smatra Nešić.
Vlast najavljuje formiranje Anketnog odbora i za temu „Servis”. Predsednik Skupštine grada Ivica Momčilović je i to izjavio na sednici u utorak, napominjući da je jedna trećina odbornika tražila formiranje odbora i za ovu temu, što opozicija ne pominje. Ona i dalje traži sazivanje sednice po hitnom postupku da bi se raspravljalo o temi „Servis”, a ne Anketni odbor. Neki mediji, pak, navode kako je opozicija uspela da natera vlast da prihvati njene zahteve i zakaže sednicu po hitnom postupku na kojoj će se raspravljati o dve sporne teme koje su izazvale krizu vlasti. Liči na taktiziranje, zapetljavanje i stavljanje više stvari u isti koš radi odugovlačenja i relativiziranja problema, u kome SNS ima veliko iskustvo.
Dok zaključujemo ovaj broj Agencija „Beta” objavila je izjavu Dalibora Jekića, šefa odborničke grupe SSP i poslanika, koji je izjavio da će opozicija prisustvovati sednici po hitnom postupku u utorak, 21. maja. Dok zaključujemo ovaj broj u Skupštini grada se odvija nastavak Prve redovne sednice sa oko 30 tačaka dnevnog reda na kojoj opozicija i dalje protestvuje ćutanjem.