Od 3.949 mesta koja su predviđena za upis u prvu godinu osnovnih studija Univerziteta Kragujevcu, u prvom konkursnom roku fakultete je upisalo 2.478 budućih brucoša, a ostalo je 1.451 slobodnih mesta. Izraženo u procentima znači da je popunjeno nešto više od šezdeset posto mesta, što je u odnosu na prethodnu školsku godinu neznatno više, kada se upisalo njih 2.445.
Kao i prethodnih godina, najviše interesovanja bilo je za Fakultet medicinskih nauka, gde je bilo prijavljeno 649, a njih 590 je izašlo na prijemni ispit. Za drugi konkurski rok ostala su samo samofinansirajuća mesta i to pet za strukovnu medicinsku sestru, 41 za strukovnu medicinsku sestru-vaspitača i deset bruciša može da primi smer strukovni fizioterapeut. Nepopunjeni su i smerovi medicine i farmacije na engleskom jeziku.
Po poslednjeg mesta popunjen je i zajednički studijski program (PMF, FPN, FMN, FILUM) psihologije.
Očekivano, veliku pažnju privukli su i fakulteti tehničkih nauka, pa se na Fakultetu inženjerskih nauka prijavilo petsto svršenih srednjoškolaca, a neznatno manje je polagalo prijemni. Učenike je najviše zanimalo mašinsko i vojnoindustrijsko inženjerstvo, elektrotehnika i računarstvo, a slobodna mesta ostala su na smerovima za urbano inženjerstvo – 29 i na inženjerstvu zaštite životne sredine – 28.
Takođe, za Fakultet tehničkih nauka u Čačku interesovalo se više od 450 maturanata, a malo ispod tog broja je polagalo prijemni ispit. Kako tehničke nauke postaju sve popularnije, tako je i Fakultet za mašinstvo i građevinarstvo u Kraljevu popunjeniji, ove godine već je upisano osamdeset posto budućih inženjera.
Po zainteresovanosti budućih studenata slede Ekonomski fakultet u Kragujevcu, za koji je prijemni ispit polagalo 338, a na Pravnom fakultetu bilo je 303 kandidata. Na Ekonomskom „praznaˮ su samofinansirajuća mesta i to na smeru ekonomije i poslovnog upravljanja 115, a na poslovnoj informatici – 38. Takođe, na Pravnom su ostala nebudžetska mesta – na opštem smeru 112, a na smeru unutrašnjih poslova i bezbednosti 16.
Sve ovo do sada ne zvuči loše, dok se ne pogleda statistika za fakultete koji školuju kadrove, između ostalog, za rad u prosveti. Poslednjih godina se beleži rapidan pad interesovanja za ove fakultete, što se vidi i ove godine.
Na Filološko-umetničkom fakultetu popunjeni su smerovi za muzičku, primenjenu i likovnu umetnost, ali na odseku za filologiju drugačija je situacija. Srpski jezik i književnost upisalo je samo 11 brucoša, italijanski jezik – šest, francuski pet, nemački – 12, jedino engleski jezik „odskačeˮ od ovog proseka i njega je upisalo 59 studenata.
Situacija nije ništa ohrabrujuća na Prirodno-matematičkom fakultetu, gde je samo njih petoro upisalo studije fizike, 25 hemiju od 65 odobrenih mesta, 25 matematiku od 50 mogućih. Malo više interesovanja bilo je za biologiju, gde je upisalo njih 31, a skoro do poslednjeg mesta popunjena je jedino informatika.
Izgleda da ni učiteljski fakulteti nisu popularni među mladima, pa na Fakultetu pedagoških nauka u Jagodini od devedeset slobodnih mesta za studije učitelja – popunjena je trećina, a više interesovanja privlači smer vaspitača, koji je pedeset posto popunjen. Smer vaspitač u domovima upisalo je svega četiri brucoša.
Slično stanje je i na Pedagoškom fakultetu u Užicu, gde je smer učitelja upisalo samo 12 studenata od slobodna 94 mesta (12 posto), studije pedagogije, za sada, pohađaće 19 studenata, a smer vaspitača popunjen je šezdeset posto.
Kako prosveta nije primamljiva mladima, još manje je poljoprivreda. Najniže interesovanje beleži Agronomski fakultet u Čačku, koji je popunjen tek trideset posto. Zootehniku je upisalo tri, voćarstvo i vinogradarstvo pet, opštu agronomiju 12 i prehrambenu tehnologiju 15 budućih brucoša.
Naravno, sledi i drugi upisni rok od 19. avgusta do 23. septembra 2024. godine, pa će se stanje možda donekle promeniti.
Piše: Maja Đorđević