Jeste po profesiji profesor fizičke kulture, što podrazumeva natprosečne mogućnosti njenog tela, ali u jednom satu uraditi 1.279 sklekova i tako ući u Ginisovu knjigu rekorda – zaista je veliki podvig. Rezultat je tim vredniji što je dosadašnji rekord povećan za 33 skleka, i u muškoj i u ženskoj konkurenciji.
Nova „ginisovkaˮ je četrdesetdvogodišnja Kragujevčkanka Nevena Milošević i ovaj njen podvig ima i humanitarni karakter, da na taj način pomogne prikupljanje novca za lečenje sugrađanke Danijele Cvetković u Izraelu kojoj je ustanovljena dijagnoza maligni melanom.
Svoj uspeh Nevena je postigla u Sporskom centru „Iskra” uz podršku porodice, prijatelja i kolega, koji su joj pomogli da izdrži do kraja.
– Radila sam striktne sklekove u apsolutnoj konkurenciji. To je pravi sklek, gde su ruke pored tela, u širini ramena. Prilikom pravljenja sklekova prati se putanja spuštanja i podizanja tela do ispravljanja laktova, a najaktivniji mišić je triceps. Uradila sam 33 više od rekorda, što mi je posebno drago, jer je za mene 33 srećan i poseban broj, objašnjava Nevena.
Ovakav način rađenja sklekova više spada u mušku konkurenciju, jer ih žene teško izvode. Prethodni rekord u muškoj konkurenciji bio je 884, a preći hiljadu sklekova za 60 minuta, zaista predstavlja podvig.
Ostvarenje ovog cilja nije došlo lako. Pripreme podrazumevaju specifične treninge, koji traže dugotrajnost i svakodnevno treniranje. Kada laici gledaju sa strane, ono što Nevena radi izgleda lako, ali samo ona zna koliko truda ulaže u treninge. Među retkim je, a možda i jedina žena u Srbiji, koja se bavi ovom disciplinom.
– U najtežim trenucima života je Bog bio uz mene i dao mi snage da dođem do cilja. Mogu samo da mu vratim dobrim delom, konkretno sada kroz pomoć za Danijelu Cvetković. Sva takmičenja za koja se budem u budućnosti spremala biće samo humanitarnog karaktera, kaže sagovornica.
Cilj – rekord u zgibovima
Pre nekoliko godina spontano je došla na ideju da počne da se bavi obaranjem rekorda u disciplini sklekova. Njeni treninzi privlače pažnju, trenira iz ljubavi prema sportu, a obaranje rekorda dolazi kao kruna svakodnevnog rada.
– Došla sam u fazu da obaram teške i specifične rekorde. Sledeći za koji se spremam su zgibovi u trajanju od 60 minuta i trebalo bi da oborim rekord od 725 zgibova, navodi Nevena.
Trening sklekova su joj svakodnevica. U proseku ih vežba 30 minuta dnevno. Njen trening izgleda tako što se najpre zagreva elastičnom gumom, zatim radi seriju izdržaja (zgib, sklek). Neveni najviše „leže” sportovi koji imaju veze sa izdržljivošću.
– Prvih 15 minuta treninga mi je otežano, posle toga sve postaje lakše. Imam u planu da oborim rekord u sklekovima za 24 sata. Svetski rekord je preko 9.000 na pesnicama, a moj plan je da pređem 12.000.
Ono što je najbitnije za ovakvu vrstu takmičenja je mentalna priprema. Nevena kaže da je psihička stabilnost prednost koju je prenela iz privatnog života. Psihička jačina u velikoj meri zavisi od nas, a Nevena je odlučila da joj to bude okidač za uspeh. Kada je radila sklekove za Ginisa, imala je mogućnost da bira klimatizovane uslove pod kojima radi i kaže da bi u tim uslovima sigurno prešla 1.300 sklekova.
– Želja mi je bila da odradim sklekove u težim vremenskim uslovima, jer sam htela da svoju energiju prenesem na one koji su bolesni. Htela sam da se kroz tu aktivnost mučim i time pošaljem dodatnu podršku obolelima. Poslednjih dvadeset minuta je bilo teško zbog vrućine, nisam imala vazduha i u tom trenutku je preovladala psiha, priča sagovornica.
Prijava za Ginisovu knjigu rekorda zahteva uplatu veće sume novca i ocenu njihovih sudija. Što se tiče protokola, treba da postoji semafor, svedoci, kamera koja snima iz određenog ugla (kako bi se videla tehnika sklekova) i taj snimak se šalje u London.
Prvi sport – tenis
Nevena je rođena u Kragujevcu 1982. godine, po struci je profesorka fizičke kulture i zaposlena je u spasilačnoj službi Sportsko-privrednog društva „Radničkiˮ. U detinjstvu se bavila tenisom i svoje prve korake napravila je na teniskim terenima u Velikom parku. Ovaj sport je trenirala do prvog razreda srednje škole i da može da vrati vreme, više bi se posvetila treninzima. Kratko vreme se bavila košarkom, plivanjem i kros fitom. Kaže da joj više „ležeˮ individualni sporovi.
– Predviđali su mi sjaju budućnost u tenisu. Ako već nisam bila spremna da se u detinjstvu fokusiram na ovaj sport, pronašla sam se u nečemu što volim i što je specifično, kaže Nevena.
Talenat za sport nasledila je od oca boksera, dok joj se majka rekreativno bavila plivanjem.
– Od roditelja sam dobila i mentalnu jačinu. Brat i ja smo imali sreće da budemo okruženi funkcionalnom porodicom i učili smo da budemo borci, priča sagovornica.
Voli da čita psihološke knjige, fitnes-trener je i sama piše svoje treninge. Teški individualni sportovi je ispunjavaju i omiljeni su joj atletika i plivanje.
– Ljudi treba da treniraju zbog zdravlja, a izgled dođe vremenom. Princip po kojem sam se spremala i došla do rezultata, primenjujem i kao trener, jer vidim da taj način u fizičkom i psihičkom smislu daje rezultate, tvrdi Nevena.
U svojim treninzima koristi fiziku. Na primer, dok radi zgibove koristi inerciju, „ne ide” samo na snagu. Takođe, služi se silom pritiska i potiska. Jedan njen trening izgleda tako što pusti glasnu muziku i trenira minimum dva sata, nekada i dva puta dnevno. Najduži trenig joj je trajao skoro pet sati.
– Posle mnogo pokušaja, oseti se inercija koja podiže u zgib i ona me „vuče” da ih odradim što više.
Član je reprezentacije fitnes čelendža. U paru je nastupala na Balkanskom kupu fitnes čelendža (poligon od šest vežbi, između svake vežbe se pravi pauza od dva minuta), a na Svetskom prvenstvo u Barseloni bronzana medalja im je izmakla za pet bodova.
– Cilj mi je da pobedim na Balkanskom i Evropskog prvenstvu u fitnes čelendžu, kaže Nevena.
Piše: Maja Đorđević