Studiranje u drugoj državi za mlade može biti uzbudljivo i dragoceno iskustvo. To je prilika da se upoznaju novi ljudi i kultura i steknu nova saznanja. Treba, međutim, uzeti u obzir da se inostrani studenti suočavaju i sa različitim izazovima, kao što su prilagođavanje na novu sredinu i jezik. Ipak, značajnije je to što studiranje u inostranstvu pruža mogućnost da se razvije samostalnost i prošire vidici.
Među popularnijim oblastima studiranja u Srbiji su pravo, ekonomija, tehničke i društvene nauke, ali značajno interesovanje inostrani studenti iskazuju za medicinu. To je verovatno i bio razlog da Fakultet medicinskih nauka u Kragujevcu formira smer prilagođen strancima, koji predavanja slušaju na engleskom jeziku. Opšte je poznato da mladi iz drugih zemalja biraju Beograd i Novi Sad, a mi smo pokušali da saznamo zašto je sve više onih koji se odlučuju da upišu fakultet u Kragujevcu.
– Život u Kragujevcu je dosta jeftiniji i pristupačniji od Beograda i Novog Sada. Za Kragujevac sam saznala preko agencije u Indiji, preko koje smo došli u Srbiju, kaže studentkinja Mihika Kapse.
Strani studenti sa kojima smo razgovarali navode da nisu imali problema da iznajme stan, iako su se mogle čuti priče da kod vlasnika nekretnina postoji izvesno nepoverenje, praćeno raznim predrasudama. Zbog nedostatka komunikacije i znanja engleskog jezika, pojedini, navodno, ne osećaju sigurnost da inostranim studentima izdaju stanove.
– Par prijatelja mi je pomoglo oko pronalaska stana i nismo imali značajnih neprijatnosti. Cena je veoma pristupačna, pa sa tri drugarice, sa kojima živim u stanu, delim kiriju, navodi Indijka Vaibhavi Gautam.
– Ne živim u stanu, već u hostelu. Nisam nailazila na neprijatnosti, naprotiv, svi su veoma ljubazni i spremni da pomognu. Velika je prednost to što je Srbija evropska zemlja u kojoj se koristi engleski kao drugi jezik, što predstavlja veliko olakšanje, jer možemo lako da uspostavimo komunikaciju, prenosi svoje iskustvo Mihika.
Pored mladih iz Indije, u Kragujevac dolaze i studenti iz afričkih država, Velike Britanije, Grčke, Nemačke…
– Najviše vremena provodimo sa studentima koji su došli iz Indije, jer idemo zajedno na predavanja, a potom i na praksu u Kliničkom centru. Kada imamo slobodnog vremena družimo se i sa ostalima, volimo da upoznajemo nove ljude, a prvenstveno srpsku kulturu, kaže Vaibhavi.
Dodaje da je u prvim mesecima boravka u Kragujevcu doživela kulturološki šok, jer nije znala koliko su Srbi ljubazni i druželjubivi, da kao pozdrav uglavnom biraju zagrljaje, kao i da su u stanju da sede u kafiću i ispijaju kafu satima.
Međutim, naišli su na nekoliko poteškoća koje su morali da savladaju na početku svog boravka u Kragujevcu.
– Fakultet mi je udaljen dvadeset minuta hoda, što nije mnogo. Išli smo pešaka na svaku destinaciju, jer u početku nismo znali koji broj autobusa ide u koji deo grada. Sada je to sve lakše, pa ponekad idemo gradskim prevozom do fakulteta, priča Vaibhavi.
Grad Kragujevac je pun istorijskih građevina, ali postoje i moderni šoping centri, koji su popularni među mladima. Oni koji se umore od gradske atmosfere utočište nalaze u zelenoj oazi, gde mogu da uživaju, opuste se i napune baterije.
– Nakon fakulteta, volim da prošetam pored Šumaričkog jezera sa prijateljima, kaže Mihika.
Studenti sa kojima smo razgovarali kažu da im se najviše sviđa noćni život u Kragujevcu, pogotovo klubovi sa stranom muzikom. Kažu da su devojke iz Kragujevca dosta opuštenije i često spremne da preuzmu inicijativu i prve priđu muškarcu da se upoznaju. Noćni klubovi nisu jedina zabava inostranih studenata u Kragujevcu. Studenti iz Indije u martu su obeležili svoj tradicionalni praznik boja Holi u prostoru Medicinskog fakulteta, u čemu su uživali i njihovi domaćini.
Pišw: Kristina Stevanović
Tekst je nastao kao deo aktivnosti koje Res Publika sprovodi u okviru inicijative Media Hub Kragujevac, koju podržava Ambasada Kraljevine Holandije kroz program Matra.