Dolaskom toplije sezone sve češće vreme provodimo na otvorenom, uz različite aktivnosti i sadržaje. Ukoliko razmišljate o nešto dužem boravku u prirodi, kampovanje je zaista sjajan način za beg iz svakodnevnog života i aktivan odmor.
Međutim, ako nemate neki kamperski staž iza sebe, ovo bi za vas mogao biti pravi izazov.
Ipak, ne brinite! Naši saveti su tu da vam ovo iskustvo olakšaju i boravak u prirodi učine maksimalno komfornim.
Želite u prirodu – na šta obratiti pažnju
Kada je reč o organizovanju kampovanja, važno je unapred napraviti plan kako biste se efikasno pripremili za boravak u prirodi. Takođe, pametno pakovanje pribora i malih kućnih aparata može znatno olakšati iskustvo kampovanja, posebno kada je reč o pripremi sveže hrane, što je neizbežno kada vodite i decu sa sobom.
Dakle, evo šta treba razmotriti:
– Pri planiranju kampovanja, prvo treba odabrati odgovarajuću lokaciju. Istražite lokacije koje nude pogodnosti kao što su kupatila, mesta za kampere, i eventualno dostupnost vode i električne energije. Potražite sigurno i dobro obezbeđeno mesto za postavljanje šatora ili kamp kućice. Takođe, važno je imati sve potrebne dozvole za kampovanje na tom mestu. Priključak za struju je obavezan, ukoliko niste spremni da se odreknete minimuma komfora. Potražite neke zanimljive lokacije ili znamenitosti u okruženju kampa, koja biste mogli da obiđete, i informišite se o eventualnoj nabavci ulaznica i radnom vremenu. Takođe je od velikog značaja locirati najbližu medicinsku ustanovu.
– Što se tiče pribora, važno je napraviti spisak osnovnih potrepština poput šatora, vreća za spavanje, lampi ili fenjera, podloge za spavanje, baterija i punjača, pribora za pripremu hrane i vode, kamp stola i stolica, kao i osnovnog alata. Nadalje, kada je reč o malim kućnim aparatima, možete razmotriti: rešo, prenosivi roštilj, mini rernu, pa i aparat za kafu. Ako putujete sa decom, ponesite potrebne rekvizite za njihovu zabavu i aktivnosti: lopte, badminton, društvene igre, mini golf… Ukoliko boravite u kamp kućici ili kamp prikolici, pakovanje će biti mnogo lakše i manjeg obima, uz veću udobnost. Nemojte zaboraviti pribor za prvu pomoć!
– Kada je reč o hrani, sam proces pripreme može biti uživanje i zabava, posebno za najmlađe. Pored osnovnih namirnica poput konzervirane hrane, brašna, pirinča, testenine i suhomesnatih proizvoda, razmislite i o nabavci svežih namirnica iz okruženja, kao što su: meso, voće, povrće, jaja, koje zatim možete ispeći na roštilju, ili u mini rerni koja je jako praktična jer, pored rerne, može imati ugrađene i dve grejne ploče, pa vam rešo neće ni trebati… Što se tiče sveže pripremljene hrane, tu stvari mogu postati jako zanimljive. Planirajte obroke unapred i razmislite o jelima koja se lako pripremaju, poput sendviča, toplih obroka u konzervama ili brze gotove hrane. Takođe, možete razmotriti kamperske recepte koji će vam omogućiti da uživate u ukusnim obrocima iz prirode. Nabavite priručnik o jestivim biljkama i šumskim plodovima, kao i o jestivim pečurkama. Ponesite osnovnu kuhinjsku opremu poput noža, daske za sečenje, posude za kuvanje i seckanje, kao i posuđa za jelo. Termosice za čuvanje toplih napitaka takođe mogu biti od velike koristi.
– Kada putujete u prirodu, vrlo važno je voditi računa o zaštiti životne sredine, pa stoga ponesite vreće za smeće i reciklirajte što je moguće više. Naučite decu da ne bacaju otpatke slobodno naokolo, i da počiste za sobom, kako bi i buduće generacije mogle da uživaju u istoj lepoti. Ukoliko je neko pre vas bio neodgovoran – počistite i to! Priroda zaslužuje mnogo više od minimalnog angažovanja, jer smo deo nje i svakodnevno nam uzvraća na mnogo načina. Informišite se gde je u okolini moguće bezbedno odložiti smeće.
Konačno, kada je sve spremno za kampovanje, ne zaboravite da se pripremite za sve vremenske uslove i naoružate korisnim znanjima, kako biste bili spremni za sve izazove.
Nadamo se da će vam ovi saveti biti od pomoći prilikom organizovanja nezaboravnog boravka u prirodi. Uživajte u svakom trenutku, stvarajte uspomene, i kampujte sigurno!