Crvena Zvezda je i ove godine jedini srpski predstavnik u Ligi šampiona. Novi format takmičenja i za srpskog prvaka predstavlja izazov, a stručni štab i navijači su se nadali da bi to moglo da donese i nešto bolje rezultate, bez obzira na jačinu protivnika. Do sada su odigrana četiri kola, a Crvena Zvezda još uvek nije uspela da osvoji niti jedan bod. Do kraja prvog dela takmičenja su ostale još četiri utakmice, pa ostaje da se vidi da li će se ovo stanje promeniti.
Protivnici
Kako su grupe u Ligi šampiona zamenjene jedinstvenom tabelom za sve učesnike, Crvena Zvezda je kao i sve druge ekipe dobila osam rivala. Zajedno sa ovom promenom ide i činjenica da više nema igranja dve utakmice sa jednim timom već se sa svakim igra samo jedanput. Rivali Crvene Zvezde su Barselona, PSV, Benfika i Štutgart, na domaćem terenu, a na gostovanju Inter i Milan u Milanu, Jang Bojs i Monako. Prvi utisak je bio da je Crvena Zvezda solidno prošla, i da je mogla da dobije i jače timove, ali je sa druge strane i ovde bilo dovoljno dobrih ekipa protiv kojih se sigurno nije očekivalo da će se lako proći. To su prve utakmice u Ligi šampiona i pokazale.
Poraz od Benfike na startu
U prvom kolu, Crvena Zvezda je dočekala portugalsku Benfiku na svom stadionu. To je meč koji je bio idealan za prvo kolo jer se utakmica igrala u Beogradu, a rival nije bio iz top pet evropskih liga, pa se razmišljalo i o prvim bodovima. Niko nije smeo da prognozira i pobedu, ali se verovalo da se, uz dobru igru može doći barem do boda. No, utakmica je pokazala zbog čega je Benfika ipak na drugom nivou igre, i da će biti potrebno još dosta iskustva kako bi srpski tim mogao da odigra jednu konstantnu utakmicu, od početka do kraja.
Benfika je uspela u prvih pola sata da “zatvori” utakmicu, i da do kraja pusti Crvenu Zvezdu da pokušava da postigne gol istovremeno je držeći na sigurnoj distanci, a što su mnogi na online kladionici i predviđali. Strelci za vođstvo od 2:0 su bili Akturkoglu i Kokdžu, i ta prednost je bila dovoljno velika da domaćin ne bude u mogućnosti da je sustigne. Crvena Zvezda je pokušavala u drugom poluvremenu nešto više da uradi, ali napadi nisu urodili plodom sve do pred pet minuta pre kraja meča kada je Milson uspeo da smanji na 2:1, i taj je rezulat ostao do kraja meča.
Poraz od Intera u Milanu
Na prvo gostovanje Crvena Zvezda je otišla sa porazom iz prvog kola, ali i sa nadom da može da pruži dostojan otpor velikom Interu. Prvo poluvreme je bilo prilično dobro, i osim gola koji je postigao Čalhanoglu, Crvena Zvezda se dobro držala, te su se mnogi nadali da bi u drugom poluvremeno mogla doći i do izjednačenja. No, onda su se dogodile greške igrača Crvene Zvezde koje su dovele do nekoliko golova Intera, i do ubedljive pobede od 4:0. Prvo je mrežu zatresao Marko Arnautović koji je ranije bio pominjan i kao potencijalno pojačanje srpskog šampiona. Njegovom golu u 58. minutu je prethodila greška Radeta Krunića, i to je bio uvod u druga dva gola. U 72. minutu Lautaro Martinez je uspeo da iskoristi grešku Uroša Spajića, i da dovede Inter u vođstvo od 3:0. Samo pet minuta kasnije Inter je dao još jedan gol. Taremi je bio precizan sa bele tačke posle greške Drkušića koji je napravio penal. Nakon meča, opšti utisak je da Crvena Zvezda možda nije zaslužila ovako ubedljiv poraz, ali je najviše svojim greškama uticala na to.
Poraz i u Monaku
Crvena Zvezda je u trećem kolu opet gostovala, a protivnik je bio Monako. Domaćin je poveo preko Minamina u 20. minutu, ali Crvena Zvezda nije odustajala, pa je već u 27. minutu uspela da izjednači, i to preko Šerifa Ndiajea koji je bio precizan sa bele tačke. Crvena Zvezda je uspela da održi igru skoro do kraja poluvremena, ali je onda poklekla u četvrtom minutu nadoknade – Embolo je iskoristio grešku odbrane, i doveo Monako u vođstvo. Očekivalo se da to ne utiče previše na dobru igru koju je srpski šampion pružao u prvom poluvremenu, ali se ispostavilo da nije bilo tako. Već u 54. minutu Singo je postigao treći gol, i tada je već bilo jasno da će Monako verovatno stići do pobede. Monako je nastavio sa napadima, pa je tako u 70. Minutu Minamino postigao svoj drugi gol na meču, i tako doveo Monako u vođstvo od 4:1. Kada se očekivalo da će to biti konačan rezultat ovog meča, Aklijuš je u šestom minutu nadoknade postigao još jedan gol, i tako postavio konačan rezultat – 5:1 za Monako.
I Barselona bolja od Crvene Zvezde
Drugu utakmicu na svom terenu Crvena Zvezda je odigrala protiv Barselone. To je bila jedna od onih utakmica gde su bodovi verovatno već i pre početka bili otpisani, ali gde se želelo da se pokaže da i ekipa iz Srbije može, barem u nekom delu može da se takmiči sa jednom od najboljih evropskih ekipa. No, Barselona je odmah krenula sa oštrim napadima, i već u 13. minutu je povela preko Martinesa. Ali, to nije značilo da i Crvena Zvezda, uprkos svemu, nije videla svoje šanse u ovom meču. U 27. minutu mrežu Barselone je zatresao Silas, i na taj način probudio nadu svih na stadionu da se sa dobrom igrom može doći možda i do velikog boda protiv španske ekipe. Ali, opet srpski šampion nije izdržao do kraja poluvremena jer je Levandovski uspeo da dovede svoju ekipu u vođstvo u 43. minutu. Sa istim tempom ekipa Barselone je nastavila i u nastavku, pa je već u 53. minutu Levandovski ponovo pogodio, da bi samo dva minuta kasnije Rafinja doneo ubedljivu prednost od 4:1, a to je, sigurno, mnogima pokvarilo planove na klađenju uživo. U 76. je Lopes postigao gol, i to je već bilo i više nego veliko vođstvo za Barselonu koje je Milson u 84. minutu odličnim pogotkom samo uspeo da smanji.
PR Tekst