Postala je praksa da čim krene nova školska godina i đaci sednu u klupe, već u oktobru počinju da im se „serviraju” ponude za ekskurzije, rekreativnu nastavu u prirodi, zimovanja, a ponegde i letovanja. Jednu od ponuda, konkretno za zimovanje na Kopaoniku, dobili su đaci petog razreda Osnovne škole „Stanislav Sremčević”, a do sada je već trebalo da roditelji uplate prvu od šest predviđenih rata.
Poučeni prethodnim, četvorogodišnjim iskustvom sa učiteljicom, većina roditelja su odmah prihvatili ponudu, verujući da je i ovog puta škola zadužena za organizaciju i da ne treba da brinu. Tek nakon što je jedan od roditelja na viber grupi postavio pitanje da li neko zna ko je organizator zimovanja i ko garantuje za bezbednost dece i svi odgovorili da ne znaju, rešili su da traže da se održi roditeljski sastanak, kako bi dobili potrebna obaveštenja.
Posao za inspekciju
Naime, problem je nastao kada su roditelji bolje pogledali odštampan list sa ponudom, koji su deca donela iz škole, na kome nema ni imena agencije koja organizuje putovanje, niti bilo kakvog podatka o tome ko stoji iza organizacije zimovanja. Navedeno je samo da ponuda obuhvata boravak na Kopaoniku od 10. do 17. januara 2025. godine, prevoz autobusom, smeštaj i ishranu u Kragujevačkom odmaralištu, medicinski nadzor u objektu, obuku instruktora, nadzor od strane nastavnika, ski opremu. Cena aranžmana je 36.000 dinara i može se platiti u sedam rata – od oktobra ove do aprila naredne godine. Prva rata je 6.000, ostale su po 5.000 dinara, a prijave se dostavljaju „uz obavezno donošenje prve rate”.
Takođe, navedeno je da ski-pas roditelji sami kupuju, bilo elektronski ili prilikom dolaska dece na planinu (prema nezvaničnim informacijama za to treba izdvojiti najmanje još oko 3.000 dinara dnevno). Na dnu ponude stoji da je broj mesta za boravak na Kopaoniku ograničen na 58. Ovaj papir, pošto roditelji pročitaju i popune tražene podatke o detetu (datum rođenja, visina, težina, broj obuće), trebalo je da vrate razrednim starešinama, naravno uz „obavezno donošenje prve rate”.
I to je sve što se iz samog teksta ponude moglo saznati. Nigde se ne pominje ko organizuje zimovanje, ko će biti zadužen da vodi decu, kojim autobusima putuju i ko garantuje za njihovu bezbednost. Osim toga, roditelji su se u međuvremenu na sajtu Centra za obrazovanje, koje upravlja Dečijim odmaralištem na Kopaoniku, informisali o cenama boravka, pa se mnogima cifra od 36.000 dinara za šest dana učinila previsokom. Na stranu to što je Kopaonik odavno poznat kao mondenska destinacija, u kragujevačkom odmaralištu cenovnik je više nego pristojan.
Na sajtu odmarališta „okačen” je cenovnik, gde se lepo vidi da za decu od sedam do 11 godina pun pansion u sezoni za zimovanje košta 2.350, dok cena za rekreativnu nastavu iznosi 1.150 dinara. Osim ishrane i smeštaja u cenu ulaze i osiguranje, medicinski nadzor i usluge organizatora grupe. Kada se cifra navedena za zimovanje pomnoži sa brojem dana, dobija se iznos od 16.450 dinara. Gde odlazi još 20.000 dinara, pitanje je na koje ni jedan roditelj ne zna odgovor. Naravno da treba platiti prevoz autobusom, dnevnice nastavniku ili nastavnicima, ali koliko to iznosi – niko ne zna, niti su roditelji mogli da vide specifikaciju troškova.
Ova pitanja „Kragujevačke” su postavile vršiocu dužnosti direktora škole Ljiljani Alempijević, ali je ona odgovorila da škola uopšte ne organizuje zimovanja!?
– Škola organizuje rekreativnu nastavu samo za učenike od prvog do četvrtog razreda. Od petog do osmog razreda organizuju se zimovanja tokom zimskog raspusta u privatnoj režiji. Verovatno, se sklapaju ugovori sa roditeljima i nekom agencijom, ali s obzirom da se to dešava za vreme raspusta, svako može da se organizuje i da ide gde želi i škola nema ništa s tim, objasnila je direktorka škole „Stanislav Sremčević”.
Na zimovanje samo preko škole
I, zaista, gotovo ni jedna škola u gradu ne organizuje zimovanja jer nemaju uslova za to ili nema zainteresovanih učenika. To je potvrdila i direktorka škole „Svetozar Marković” Tatjana Marinković, koja kaže da je u pripremi javna nabavka za rekreativnu nastavu na Divčibarama u aprilu i maju naredne godine, kao i za ekskurzije.
– Škola organizuje rekreativnu nastavu za učenike nižih razreda i ekskurzije i to je već ušlo i plan škole i sve aktivnosti se obavljaju u skladu sa Pravilnikom o organizaciji i ostvarivanju nastave u prirodi i ekskurzije u osnovnoj školi, kaže direktorka Marinković.
U školi „Treći kragujevački bataljon”, na primer, organizuju se samo ekskurzije jer nema dovoljno zainteresovanih učenika za rekreativnu nastavu, ni zimovanje.
– Škola zvanično organizuje samo ekskurzije i Pravilnikom je precizno utvrđena procedura po kojoj se postupa. Za sve što se organizuje van toga – vikendom ili tokom raspusta škola nema nikakvu odgovornost, kaže direktor ove škole Slobodan Živanović.
Pravilnikom je striktno utvrđeno ko organizuje putovanje i ko je odgovoran za đake. Na prvom mestu to je direktor škole, a tu su još i stručni vođa putovanja, nastavnik razredne nastave, odnosno drugi nastavnik koga odredi direktor.
Nastava u prirodi se organizuje i izvodi, uz prethodnu pismenu saglasnost roditelja, po pravilu za najmanje 80 posto učenika istog razreda, odnosno uz saglasnost najmanje 60 odsto roditelja kada je reč o ekskurzijama.
Ukoliko postoji interesovanje, preko tendera se vrši izbor agencije koja poseduje zakonom propisanu licencu za ovu delatnost. Posebna stavka Pravilnika odnosi se na bezbednost putovanja. Direktor škole je obavezan da organizuje konsultativni sastanak pre izvođenja putovanja sa svima koji učestvuju u tome. Ako se prevoz obavlja drumskim saobraćajem, direktor škole obavezan je da obezbedi da se putovanje izvrši u skladu sa propisima kojima se uređuje način obavljanja organizovanog prevoza dece.
U trenutku dolaska autobusa koji prevoze decu, istovremeno dolaze i nadležna policija koja ima obavezu da utvrdi ispravnost dokumentacije, tehničku ispravnost vozila, psihofizičke sposobnosti vozača. Ukoliko bilo šta od toga nije u redu, direktor ili stručni vođa putovanja mora da obustavi putovanje do otklanjanja utvrđenih nedostataka.
Najzad, obratili smo se i načelniku Školske uprave Radojku Damjanoviću koji je potvrdio ono što smo već čuli od direktora škola – organizovanje zimovanja tokom raspusta u privatnoj režiji nije u domenu škola, niti Školske uprave.
– Problem je što roditelji to podržavaju i pristaju i prihvataju ovakve ponude, a da nisu upoznati sa detaljima ponude, kaže Damjanović.
On savetuje roditelje da ne šalju decu na zimovanja za koja ne znaju ko organizuje, niti ko ih vodi, pri čemu se škole ograđuju od svake odgovornosti.
Piše: Gordana Božić