Još uvek nije napravljen nikakav pomak u renoviranju objekta nekadašnje firme „Ratko Mitrovićˮ koja je dodeljena Filološko-umetničkom fakultetu na korišćenje.
– Očekivanja i nadanja smo imali, pa i obećanja, ali očigledno to ništa nije bilo zvanično, niti je zaista tako. I dalje smo „ista meta i isto odstojanjeˮ kao što smo i bili. Ja se nadam da može nešto da se desi po tom pitanju, ali ne mogu da znam, kaže dekan Filološko-umetničkog fakulteta Zoran Komadina.
Podsetimo, u vreme predizborne kampanje u decembru prošle godine grad Kragujevac potpisao je ugovor sa FILUM-om o ustupanju nekadašnje zgrade preduzeća „Ratko Mitrović” na korišćenje, koju je kupio 2015. godine od firme u stečaju. Ugovor je ispred grada potpisao gradonačelnik Nikola Dašić, a u ime Fakulteta dekan Zoran Komadina, uz prisustvo rektora Nenada Filipovića. Dekan je tada izjavio da će u prostor od 536 kvadrata moći da se useli muzički odsek, što bi bilo rešavanje tek trećine prostornih problema Fakulteta.
Ništa od Ministarstva
Urađen je projekat adaptacije zgrade, dobijene su neophodne dozvole, sledeći korak bi bile finansije, kako bi počela realizacija. U projektu je bila varijanta da prilagođavanje prostora ide u dve faze – jedna je sa krupnijim radovima i druga sa uređenjem prostora. Potrebna je građevinska sanacija, jer je bilo potresa koji su doveli do strukturnih pukotina na objektu. Zatim, treba da se uradi kompletno nova instalacija grejanja, struje, vode i hidranata, sve do elementarnog opremanja, koje obuhvata izolaciju radi energetske efikasnosti, ali i zvučnu, jer prostori moraju koliko-toliko da budu izolovani zbog upotrebe instrumenata.
– Išli smo sa tim projektom na konkurs kod Ministarstva prosvete za investicije, ali verovatno, zbog mogućih problema u projektu, iznosa finansija ili drugih stvari nismo dobili sredstva, tako da od onoga čemu smo se nadali, za sada, nema ništa. Imamo još uvek naznake, ali teško je proceniti da li je moguće. Na neki čudan način desi se da mi ne budemo prioritet i pored toga što svi shvataju našu situaciju, koja je stvarno dramatična. Taj korak, odnosno završetak onoga što smo započeli, nikako da se desi, navodi dekan.
Da li su u izgledu neke druge varijante za rešavanje prostornih problema FILUM-a? Iz programa EU PRO Plus i lokalne samouprave dodeljena su sredstva za revitalizaciju stare Vojnozanatlijske škole (bivše škole „Radnikˮ, Druga tehnička škola) u okviru kompleksa VTZ. Među direktnim korisnicima ovog prostora bio bi i Filološko-umetnički fakultet – smer umetnost, dizajn i unutrašnja arhitektura. Ciljevi projekta su poboljšanje uslova za formiranje centra za kreativnu industriju, obrazovanje i umetnost…
– To je projekat koji je aktuelan i koji se radi. Po svemu što vidim, zgrada će biti obnovljena i privedena nameni u predviđenom roku do kraja 2025. godine. Mislim da je to izvesno i nadam se da se neće desiti ništa nepredviđeno, jer su sredstva obezbeđena i planovi su urađeni. To je svetla tačka koju vidimo. Trenutno su tenderi u toku i traže se izvođači radova, ići će se na pripremanje tendera za nabavku opreme, kaže Komadina.
Što se tiče projekta za novu zgradu, dekan se ne usuđuje da govori, jer ima krajnje nezvanične informacije, ali manje-više nema ničeg konkretnog po tom pitanju.
Uslovi sve gori
Studenti ovog fakulteta i dalje imaju nastavu „na sve četiri strane svetaˮ i „raseljeniˮ su svuda po gradu. Trenutno imaju predavanja u Prvoj i Drugoj kragujevačkoj gimnaziji, na Pravnom i Ekonomskom fakultetu, Fakultetu inženjerskih nauka, u Osnovnim školama „Milutin i Draginja Todorovićˮ, „Đura Jakšićˮ, „Stanislav Sremčevićˮ, u Domu samoupravljača, jednoj stručnoj školi, prostoru u Erdogliji, gde je MUP izdavao dokumenata (tu su smešteni studenti klase primenjenih umetnosti koji su radili u katastrofalnim uslovima u podrumskim prostorijama u OŠ „Đura Jakšićˮ)…
– Nisu uslovi svuda jednaki. Na Pravnom fakultetu učionice imaju problema sa grejanjem. Na Ekonomskom i Fakultetu inženjerskih nauka su pristojni uslovi, ali se i tu dešavaju problemi. I u „reprezentativnijimˮ prostorima javlja se prokišnjavanje, vlaga i buđ, navodi dekan.
On kaže da su najlošiji uslovi u OŠ „Đura Jakšićˮ. Trebalo bi da ovoj školi budu odobrena sredstva sa renoviranje, pa će se poboljšati i uslovi u kojima studenti borave. Deo smerova „likovnjakaˮ i dalje je u ovoj školi, ali je makar urađena higijenska sanacija i uslovi su prihvaljiviji. Kao jednu od poteškoća držanja predavanja u osnovnim školama, Komadina navodi i teškoće za održavanje akademske atmosfere.
– Verovatno sam pesimističan, ali osećam da treba da tražimo pomoć iz sveg glasa. Ovo su loši uslovi za rad i sve su gori. U delu prostora koje koristimo sada rastu i potrebe „domaćina”. Na nekim mestima postajemo teret, odnosno voleli bi da nam „vide leđaˮ, kaže dekan Zoran Komadina.
Dakle, FILUM i posle više od dve decenije postojanja ostaje – „akademsko pastorče”. To je bruka i za državu i za grad.
Piše: Maja Đorđević
1 коментар
Sedam godina je dekan, za reizbor je bilo opravdanje da će zgrada odma biti samo što nije, nije ga sramota da danas ništa ne zna. Ko da nije ni bio. Uzeo pare i krio se od problema ko loš djak kad krije pogled od učitelja da ga ne prozove. Ukrao fakultetu sedam godina a sad će da im bude prodekan za finansije jer mu nije dosta. Nikada se tamo niko neće oporaviti od ovog lopova.