Lekari na specijalizaciji koji rade i usavršavaju se u Univerzitetskom kliničkom centru Kragujevac (UKC) ne primaju “klasičnu” platu već “naknadu zarade” i nemaju pravo na dodatke. Za sve vreme specijalizacije ne plaćaju im se dežurstva, noćni rad, rad na praznik ili vikendom, kao ni minuli rad.
Naši sagovornici specijalizanti su izračunali da su „kraći” za desetine hiljada dinara mesečno, što je velika suma ako se pomnoži sa godinama trajanja specijalizacije. Oni se pitaju da li to znači da praktično sami plaćaju svoju „besplatnu” specijalizaciju ili, pak, zdravstvena ustanova na njima štedi, da „sačuva” državnu kasu. Rukovodstvo UKC pitaju- ako nije moguće da budu plaćeni za prekovremeni rad, zašto su uopšte radno angažovani dodatno?
Prema podacima iz UKC Kragujevac, na stručnom usavršavanju u ovoj ustanovi je oko 600 doktora medicine, od kojih je 129 zaposlenih u UKC. Ostali su upućeni na stručno usavršavanje iz drugih zdravstvenih ustanova na tzv. kruženje.
Zakidanje – pet godina
Pročulo se još letos da su specijalizanti nezadovoljni zbog plate i da su se okupili u viber grupi kako bi se dogovorili šta im je činiti. Potom su imali sastanak sa predstavnicima UKC-a na kome su tražili odgovore na pitanja – zašto umesto plate primaju naknadu zarade i zašto ne mogu da im plate rad za koji su dodatno angažovani?
– Moja specijalizacija traje pet godina i veoma sam zadovoljan stručnim znanjem koje stičem u UKC Kragujevac. Ali, ako sam na usavršavanju, to ne znači da treba da radim besplatno. Bar da mi vrate platu na nivo osnovne zarade – 118.000 dinara, koju sam primao kao klinički lekar u UKC, a koja je viša za oko 15.000 dinara od sadašnje naknade. Tada sam imao i pravo na dodatak na dežurstva koje kao specijalizant sada nemam. U mom aneksu ugovora o radu koji sam dobio kao specijalizant nigde nije pisalo da me prebacuju sa zarade na naknadu, niti da se ukida dodatak na dežurstvo. Nije mi jasno zbog čega se ne plaća ni minuli rad, iako će se ta stavka misteriozno pojaviti u obračunu kada budem primao platu kao lekar specijalista, kaže naš sagovornik specijalizant.
Lekari na specijalizaciji ne beže od rada, ali smatraju da svaki rad mora da bude plaćen, kaže naš drugi sagovornik. Objašnjava da specijalizanti uglavnom imaju jedno dežurstvo mesečno, ali ima i onih koji dežuraju od dva do pet puta u mesecu.
•Dežurstva radnim danima traju 12 sati, a vikendom 24 sata. Zbog potrebe službe, dešava se da u kontinuitetu imamo i 32 sata rada, a da se posle tog “maratonskog” dežurstva na posao vraćamo u prvu sledeću dnevnu smenu, objašnjava naš sagovornik.
Događa se, dodaje, i da specijalizanti koji nisu plaćeni rade dežurstvo, a da lekari specijalisti koji jesu – odmaraju. Specijalizanti tvrde da su od predstavnika UKC-a letos dobili uveravanja da će za dežurstva dobiti slobodne sate.
•Sat noćnog rada računao bi se kao sat i po prekovremenog, a slobodni sati bi mogli da se koriste bez obzira na potrebe službe, u bilo koje vreme. Međutim, do danas ni do jedne klinike nije stigao dopis uprave na koji način će to biti urađeno. Čini mi se da od toga nema ništa. Drugo, niko od nas nema mogućnosti da iskoristi slobodne sate, pošto nema dovoljno ljudi, moramo da pokrivamo smene, kaže naš sagovornik.
Specijalizanti ne očekuju da im plate budu izjednačene sa zaradom lekara specijaliste, ali smatraju da njihov rad treba da bude odgovarajuće vrednovan.
•Moja plata, odnosno naknada zarade specijalizanta, manja je od zarade medicinske sestre sa visokom školom u UKC, insistira da napišemo lekar na specijalizaciji.
Oba naša sagovornika ukazuju i na to da kolege u UKC u Beogradu ne dele njihove probleme, jer imaju saznanja da im se plaća prekovremeni rad, što na upit “ Kragujevačkih novina” nije ni potvrđeno ni demantovano do zaključenja ovog broja.
UKC: Sve po propisima
Za UKC Kragujevac nije ništa sporno u pogledu radnog angažovanja i plaćanja specijalizanata, jer se sve radi “po slovu” Posebnog kolektivnog ugovora za zdravstvene ustanove čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave. Navode da specijalizanti kao lica na stručnom usavršavanju primaju naknadu zarade dok ne polože specijalistički ispit, a “aktuelni vid plaćanja je predviđen decenijama unazad važećim propisima”.
Za vreme stručnog usavršavanja predviđeno je da specijalizanti primaju naknadu zarade koja iznosi prosek zarade u poslednjih 12 meseci. Ova naknada se obezbeđuje iz državnog budžeta, preko RFZO. Iz Kabineta UKC Kragujevac objašnjavaju da je predviđen isključivo dodatak na platu, a ne na naknadu plate, pa se iz tog razloga specijalizantima ne može platiti dodatak za obavljeni prekovremeni rad, odnosno dežurstvo. To je, dodaju, potkrepljeno i mišljenjem Ministarstva zdravlja od 24.novembra .2023. godine i zapisnikom o izvršenoj kontroli RFZO Filijala Kragujevac od 8. jula 2024. godine. Na pitanje zbog čega specijalizanti dodatno rade, ako nema mogućnosti da za to budu plaćeni, iz UKC su odgovorili:
– U okviru programa usavršavanja predviđen je teorijski i praktični deo nastave koji specijalizanti moraju da savladaju u cilju sticanja uslova za polaganje specijalističkog ispita. U tom smislu njihovo radno angažovanje tokom trajanja specijalističkog staža predstavlja praktični deo stručnog usavršavanja, koji se obavlja pod neposrednim nadzorom mentora. Isto podrazumeva i uključivanje u rad dežurne službe, koje se takođe odvija isključivo uz nadzor lekara specijaliste sa radnim iskustvom od pet i više godina, objasnili su iz UKC.
– Tražili smo da specijalizant ima pravo na osnovnu zaradu kao i na sve dodatke na zaradu poput drugih zaposlenih, dakle plaćeni noćni, prekovremeni rad… Ovi predlozi ,međutim,nisu prihvaćeni kod nadležnih ministarstava, te nije donet novi Posebni kolektivni ugovor već je produžen postojeći, kaže za „Kragujevačke” predsednik Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Zoran Savić.
On je najavio da će se o zaradi lekara na specijalizaciji nastaviti pregovori sa novim ministrom zdravlja, a nova rešenja mogla bi da se nađu u aneksu Posebnog kolektivnog ugovora.
Predlaže se i da oni koji obavljaju specijalizaciju van matične ustanove imaju pravo na naknadu za odvojeni život. Savić je podsetio na to da je Ustavni sud presudio da specijalizanti imaju pravo na naknadu za prevoz kao i ostali zaposleni, jer su mnoge ustanove odbijale da im plate te troškove.
– Naš stav je da svi specijalizanti koji dežuraju u svim zdravstvenim ustanovama u Srbiji primaju istu nadoknadu za takav angažman. Ali to mora da se reši kroz izmene i dopune Posebnog kolektivnog ugovora ili Zakona o zdravstvenoj zaštiti, da država to prihvati, kaže Zoran Ilić, predsednik Granskog sindikata zdravstva i socijalne zaštite „Nezavisnost“. Dok se to pitanje ne uredi, lekari na specijalizaciji ne bi trebalo uopšte da dežuraju, smatraju u ovom sindikatu.
Piše: Gordana Mirović
1 коментар
Lek za taj problem postoji, a to je odlazak u Nemačku. Nemci daju našim lekarima čim se zaposle osnovnu platu od 4400 evra i specijalizaciju iz hirurgije, da ne govorima da lekari tamo uživaju sva prava iz radnog odnosa koja su propisana zakonom. Ovi srpski specijalizanti su izabrali da se bore sa vetrenjačama, a znamo kako to ovde izgleda. Uskoro će se sva upražnjena radna mesta za lekare u Nemačkoj popuniti i volonterski specijalizati sa kojima ste razgovarali će završiti na ulici.